Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie

Świetlica

 

 Z życia świetlicy 2017/18

 

 

LISTOPAD

 

DLACZEGO, PO CO, JAK?MAGIA PAPIERU

To następne kreatywne zabawy zmuszające do myślenia, przeprowadzone w ramach kolejnych zajęć „Dlaczego, po co, jak ?” Otwarta głowa, kartka papieru, nożyczki – to wszystko, co było nam potrzebne do dobrej zabawy! Bardzo proste, a zarazem ciekawe doświadczenia z papierem  zadziwiły każdego z nas.
Zginając, skręcając, przecinając kartkę papieru uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytania: Jak z krzyżyka zrobić kwadrat?, Jak przejść przez kartkę?, Jak powiększyć dwukrotnie obwód koła?, Jak z jednego koła zrobić dwa złączone koła lub serca?
Prezentacja w domu przez dzieci poznanych fascynujących sztuczek i trików z kartką papieru będzie okazją do zaskoczenia  rodziców swoimi umiejętnościami, a zarazem jest to świetny pomysł na ciekawe spędzenie czasu z całą rodziną w ponure, chłodne dni.

Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na jedno z pytań –  „Jak z krzyżyka zrobić kwadrat?”, postępuj zgodnie z wskazówkami Igi Dreher z 3f  (zobacz ….).

kres

ZAPROSZENIE NA WRÓŻBY ANDRZEJKOWE (czytaj więcej …)

 

kres

 

 

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

W dniach poprzedzających 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, na świetlicy prowadziliśmy różne zajęcia związane z tym tematem. W ramach zajęć manualnych dzieci wykonywały nasze symbole narodowe – godło oraz kotyliony, które zostały wyeksponowane na gazetce ściennej.
Podczas pogadanki mieli okazje poznać fakty związane z tym świętem oraz postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz Józefa Piłsudskiego poznali generała Józefa Hallera, który urodził się i mieszkał w pobliskich Jurczycach.
W ramach zajęć umuzykalniających, śpiewaliśmy piosenki legionowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kres

 

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

2 listopada wspominaliśmy swoich biskich zmarłych. Wybraliśmy się też na cmentarz w Skawinie. Zapaliliśmy symboliczne znicze na grobie Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny.
W ramach zajęć „Poszukiwacze przygód” dowiedzieliśmy się jak w innych krajach obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych (czytaj więcej ….).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kres

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

CO SŁYCHAĆ W KLUBIE POSZUKIWACZY PRZYGÓD? – CZYLI PODRÓŻ WYOBRAŹNI.

Rozpoczęliśmy cykl zajęć w ramach pracy świetlicy. Podczas nich dzieci mogą zapoznać się z najbardziej interesującymi wydarzeniami, najpiękniejszymi krajobrazami czy najdziwniejszymi zwierzętami. Podróżując przez kontynenty poznajemy również muzykę, kulturę i obyczaje zamieszkujących je ludzi. Gramy na instrumentach, naśladujemy dźwięki. Dotychczas poznaliśmy Afrykę, teraz czas na nowe kraje i nowe przygody.

 

 

kres

DLACZEGO, PO CO, JAK?

Październikowy cykl zajęć, „Dlaczego, po co, jak?” poświęcony był eksperymentalnemu poznawaniu tajników jesieni.

Podczas tych zajęć uczniowie uczyli się rozpoznawać jesienne zapachy, poznali odpowiedź na nurtujące ich pytania, „Dlaczego liście spadają z drzew?” oraz „Dlaczego jesienią liście są kolorowe?”. Okazało się, że na tak oczywiste i znane przez uczniów zjawiska i zmiany zachodzące jesienią, nie są już tak proste odpowiedzi.

Ostatnio dowiedzieli się „Jak zrobić wodne dzwonki melodyczne” mając do dyspozycji wodę i zwykłe szklanki. Eksperyment zakończył się koncertem, jakiego jeszcze nie było!

O wynikach kolejnych eksperymentów jeszcze usłyszycie!

  

 

 

 kres

 

 

JESIENNE PLENERY

W ramach pracy świetlicy dzieci biorą udział w wycieczkach do parku. Oprócz zabaw ruchowych na placu zabaw, w linarium czy siłowni na Błoniach Skawińskich, obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Zbieramy liście, żołędzie, kasztany, z których później (w świetlicy) tworzymy przestrzenne jesienne kompozycje, wskazujemy zmiany zachodzące w krótkim czasie.

Ostatnio mogliśmy zaobserwować wyniki pracy bobrów – w charakterystyczny sposób podgryzione drzewa (zdj) Być może podczas następnego spaceru drzewa będą już zwalone, na wpół zatopione w Skawince. To wszystko opiszemy następnym razem.

 

 

 

kres

 

 

WRZESIEŃ

 

DLACZEGO, PO CO,  JAK?

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam.
                                                                Konfucjusz

 

To zajęcia, podczas których uczniowie na drodze doświadczeń, eksperymentów i  metod aktywizujących poznają odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Mają one na celu przybliżenie im świata natury, zachęcanie do odkrywania różnych zjawisk, jak również rozwijanie zdolności poznawczych.

W tym miesiącu uczniowie wykonując doświadczenia dowiedzieli się: „Dlaczego pada deszcz?”, Co to jest wiatr i jak powstaje?

 

 

kres

 

TURNIEJ SZACHOWY I WARCABOWY  (zobacz więcej)

 

 

 

kres

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku nasza świetlica włączyła się w akcję sprzątania świata. 15 września wyruszyliśmy do parku miejskiego w Skawinie. Wysprzątaliśmy teren placu zabaw i wokół linarium. Doskonale się bawiliśmy i pożytecznie spędziliśmy czas. Oprócz porządkowania terenów rekreacyjnych obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Mieliśmy szczęście, bo pięknie zaprezentowała się nam czapla siwa widok rzadko spotykany. Najpierw dostojnie brodziła brzegiem Skawinki a następnie odleciała. Zobaczyliśmy rozpiętość skrzydeł i smukłą sylwetkę w locie.            

Dzieci, które w tym czasie przebywały w świetlicy wykonywały prace plastyczne – plakaty o tematyce związanej z akcją „ Nie ma śmieci – są surowce”. Jak zwykle połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

kres

 

JESTEŚMY BEZPIECZNI W DRODZE DO I ZE SZKOŁY

W celu propagowania świadomego, odpowiedzialnego i bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym cały wrześniowy tydzień poświęcony był temu zagadnieniu.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie poznali oraz utrwalili sobie zasady zachowania się na drodze i przechodzenia przez jezdnię. Poznali różne rodzaje znaków drogowych, oglądali ich modele. Utrwalili również znaczenie i zasady działania sygnalizacji świetlnej. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach, podczas których obserwowali ruch uliczny w pobliży szkoły. Poznali w praktyce 5 zasad przechodzenia przez jezdnię i znaczenie znaków drogowych znajdujących się w pobliżu szkoły. Podczas spaceru nauczyciele uczulali ich na bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności na pobliskich skrzyżowaniach.

Uczniowie wykonali prace dotyczące ruchu drogowego, uczestniczyli w grach i zabawach tematycznych m.in. „Kapsle uliczne”, „Makieta uliczna”.

 

 

 

 

 

kres

 

WSPOMNIENIA Z WAKACJI

Minęły wakacje – czas beztroski i wypoczynku. Pierwsze chwile po w szkole upłynęły nam na opowieściach o wakacyjnych przygodach. Dzieci wspominały miejsca, w których były, wskazywały je na mapie.  Mówiły o przywiezionych pamiątkach, kolorowały wakacyjne obrazki, układały z klocków wakacyjne wspomnienia. Nauczyły się  piosenki „Znowu do szkoły”.

 

 

 

 

 

kres

 

WITAJ SZKOŁO!

We wrześniu do naszej świetlicowej gromadki dołączyły dzieci z klas pierwszych, dla których wszystko było nowe i nieznane. Dlatego w pierwszych tygodniach otoczono je szczególną uwagą. Nasze działania skierowane były na pomoc w zaadaptowaniu się w grupie świetlicowej.

Podczas zajęć dzieci zapoznały się z regulaminem świetlicy oraz poznały zasady jej funkcjonowania. Organizowano zabawy integracyjne sprzyjające wzajemnemu poznaniu się, zaprezentowano różne formy spędzania czasu w świetlicy oraz zabawki, gry i inne sprzęty służące zabawie, zwracając uwagę na obowiązek dbania o nie oraz porządkowania miejsc zabawy. Przeprowadzono pogadanki na temat zasad bezpiecznej zabawy w salach i na placu zabaw.

W rozmowach uczestniczyli również uczniowie z klas starszych, którzy przypomnieli sobie zasady działania świetlicy, jej regulamin, ze szczególnym uwzględnieniem zgłaszania wejść i wyjść.

 

 

 

 

 

kres

 

 

Home Świetlica