Już za nami 23. edycja akcji

 SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2016

20160916_092621 

Głównym przesłaniem akcji było:
– promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

– unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
– uświadomienie uczniów o ich wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

 

 

16 września 2016r. uczniowie klas 1-6 wzięli udział w warsztatach ekologicznych, których celem było wdrażanie w życie tegorocznego hasła:

„Podaj dalej… drugie życie odpadów”.

W związku z tym wychowawcy  klas 1-3 przeprowadzili zajęcia na temat „Ekologicznych zakupów” . Podkreślali znaczenie wyboru produktu w czasie zakupów.  Wskazywali, jakie produkty należy wybierać, aby były ekologiczne.  Uczniowie zapoznawali się z rodzajami opakowań, wymieniali zachowania służące ograniczaniu powstawania odpadów.  W trakcie zajęć powstały „Kodeksy dobrych zakupów”, które zostaną zaprezentowane rodzicom.  Dzieci słuchały opowiadania „ O rosnącej górze śmieci od czasów ludzi pierwotnych”. Podczas zajęć wykonały projekty  „Eko-torby”, którą można wielokrotnie zabierać na zakupy.  Największą atrakcją tegorocznej akcji była tzw. „WYMIANA KOLEŻEŃSKA”, do której bardzo aktywnie włączyły się nasze pierwszaki.  Dzieci przyniosły książeczki i czasopisma, którymi wymieniały się z innymi uczniami.

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przychylnie podeszli do tej akcji i pomogli w wyborze odpowiedniej książki.

PJodczas tegorocznych zajęć także uczniowie klas 4-6 zapoznawali się z problemem wytwarzania śmieci, nadmiernej ilości wytwarzania odpadów i sposobów ich redukcji.
W ramach prowadzonych warsztatów powstały Eko-zabawki oraz broszurki  z informacją, jak unikać nadmiernej ilości powstawania odpadów. Klasy szóste, podczas debat klasowych poznały zastosowanie zasady 3R(reduce– redukować, reuse- ponownie wykorzystać, recycle- przetwarzać). Dużą popularność zyskał targ staroci, czyli wielka wymienialnia używanych książek, czasopism i gier.

Nasi uczniowie wiedzą, że nie trzeba zawsze kupować nowych rzeczy, mogą je wymienić z rówieśnikami, a tym samym oszczędzić Ziemi dodatkowych odpadów!

PAMIĘTAJ!

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

                  

                                               Koordynatorzy akcji:  kl.1-3 Danuta Kotula

                                                                                 Kl.4-6 Elżbieta Wojtowicz

 

Zobacz zdjęcia w galerii