Majowe święta – dni o których należy pamiętać

 

              Przed nami czas trzech świąt majowych: 1,2 i 3 maja ,które są szczególnie ważne w historii naszej ojczyzny.  Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.

W tym roku ze względu na okoliczności związane z pandemią  będziemy je obchodzić razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wiemy, dlaczego świętujemy i komu je zawdzięczamy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe.

1Maja – to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.

 Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950r. Bez względu na to, czy w Polsce będą się odbywały mniej lub bardziej huczne obchody 1 Majowego święta, nikt nie może zanegować wartości ludzkiej pracy. Im bardziej jest ona złożona, tym więcej musimy umieć. W tym celu uczymy się, chodzimy do różnych szkół. Przecież tak naprawdę „nie wiadomo, nie wiadomo wcale co w życiu nas czeka, może każdy z nas wyrośnie na wielkiego człowieka…”

2Maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz  Dzień Polonii i Polaków za granicą. Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

3Maja-obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r. Konstytucja 3 maja 1791roku była pierwszą w Europie a drugą na świecie /po konstytucji  USA/ spisaną ustawą tego typu. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa.
Uchwalenie Konstytucji 3Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Oto kilka propozycji prac plastycznych z Polską w roli głównej 11 pomysłów na prace plastyczne z Polską w roli głównej – Dziecięce Inspiracje (dziecieceinspiracje.pl)