Każdy WAT na wagę złota II –

czyli małopolskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole

EURONET

Adresaci: klasy I-VII

Czas realizacji: rok szkolny 2017/2018

Koordynatorzy: E. Stachura- Góra, A. Bylica

Cele:

√ zaktywizowanie dzieci i młodzieży z małopolskich gmin w zakresie wdrażania w swoich szkołach działań na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu
√ ograniczenie zużycia energii w budynkach publicznych poprzez wdrożenie innowacyjnej metodologii 50/50, która zakłada aktywne zaangażowanie użytkowników budynków w proces zarządzania energią w budynkach oraz uczy ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania

√ podniesienie wiedzy i świadomości uczniów w zakresie wykorzystania energii w szkole: pochodzenie, zużycie, straty, efektywność, oszczędzanie
√ zmiana zachowań uczniów i nauczycieli dotyczących wykorzystania energii
√ zaangażowanie społeczności szkolnej w zarządzanie energią w szkole w celu osiągnięcia lepszej efektywności energetycznej

Metody: zajęć praktycznych, obserwacji

Harmonogram:

Lp. termin zadanie
1. wrzesień 2017 Dokonanie wyliczeń zużycia prądu, gazu i wody w okresie styczeń 2017-czerwiec 2017. Porównanie zużycia energii z tym samym okresem 2016 roku.
2. Październik 2017 Audycja przez radiowęzeł przypominająca o udziale szkoły w projekcie. Przygotowanie gazetki na korytarzu. Ogłoszenie konkursu na wiersz lub rymowankę zachęcającą do oszczędzania energii.
3. grudzień 2017/styczeń 2018 Dokonanie wyliczeń zużycia prądu, gazu i wody w roku 2017. Przygotowanie raportu w celu przedstawienia w gminie.
4. luty /marzec 2018

Długoterminowe pomiary temperatury i oświetlenia wykonywane we wszystkich pomieszczeniach szkoły. Monitorowanie zużycia prądy, gazu i wody.

5. kwiecień 2018 Tworzenie plakatów na temat „Oszczędzania energii”.
6. maj 2018

Zaprezentowanie prac uczniów poprzez stworzenie gazetki na szkolnym korytarzu.