Dzień Edukacji Narodowej

 

248 lat temu, 14 października 1773 roku, na wiosek ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Warto przy tej okazji dodać, że była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Europie.

Reforma oświaty przeprowadzona przez Komisję Edukacji Narodowej nie uratowała bytu państwowego Rzeczypospolitej. Jednak dwa dziesięciolecia funkcjonowania Komisji przyczyniły się do wychowania wielkiej liczby nowocześnie jak na owe czasy wykształconych Polaków. Z dziedzictwa Komisji czerpano w miarę możliwości w czasach zaborów i nawiązywano do niego po odzyskaniu niepodległości.

Obecnie- na pamiątkę tego ważnego wydarzenia- 14 października obchodzimy wspomniane wyżej święto zwane również Dniem Nauczyciela.  To doroczne święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty – słowem Święto Szkoły.

 

Dzień Nauczyciela w innych krajach

Ciekawostką jest to, że Światowy Dzień Nauczyciela jest obchodzony 5 października pod patronatem UNESCO. Większość państw na świecie obchodzi swój Dzień Edukacji. Przykładowo u naszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji jest to 28 marca, w Hiszpanii 27 listopada a w Chinach święto to przypada 10 września.

 

Piotr Nawała