NARODZINY PAŃSTWA POLSKIEGO

14 KWIETNIA 966 ROK

 

PAMIĘĆ HISTORII ŻYJE W NAS…”

 

            Tak, dokładnie 1055 lat temu 14 kwietnia 966r. w dniu, w którym Mieszko I przyjął chrzest narodziło się niepodległe i nowoczesne Państwo Polskie. Mieszko I przez dokonanie tego symbolicznego aktu przekształcił pogańskie ksiąstewko w silne chrześcijańskie państwo, z którym, jak czas pokazał musieli zacząć się liczyć wszyscy sąsiedzi. Dzięki temu dalekowzrocznemu władcy z rodu Piastów zadziałały wszystkie czynniki państwowotwórcze, stąd słusznie uznawany jest za twórcę Polski. Wprowadził on nasz kraj w krąg kultury zachodnioeuropejskiej, wzmocnił jego pozycję na arenie międzynarodowej i uniezależnił od Cesarstwa Niemieckiego. Stworzył podwaliny, które doprowadziły do powstania silnego państwa, od nazwy plemienia Polan nazwanego Polską.

22 lutego 2019 roku Sejm RP przyjęciem ustawy ustanowił Święto Chrztu Polski właśnie 14 kwietnia, ma ono na celu upamiętnienie tego doniosłego dla historii i rozwoju naszej Ojczyzny faktu. Daje nam okazję do refleksji i rozbudzenia odpowiedzialności za przyszłość naszego państwa i narodu. Jest to jedna z najważniejszych dat w naszej historii, nie dajmy jej odejść w zapomnienie. Bismarck „żelazny kanclerz” w dobie „Kulturkampf” – walki z polskością powiedział: „…odetnijcie naród od jego korzeni, a przestanie być narodem…”. Nie zapominajmy, nie pozwólmy też sami sobie odciąć się od naszych korzeni.

Odpowiadając na apel Fundacji „SŁOWO”, wywiesiliśmy flagi na budynku szkoły, zamieścimy artykuł na stronie internetowej oraz innych nośnikach on line, przypomnimy też o tym doniosłym fakcie podczas godzin do dyspozycji wychowawcy i lekcji historii.

 

                                                                                               Joanna Cholewa