Polak Papieżem!

 

Nikt nie spodziewał się, że rok 1978 będzie inny niż wszystkie. Zmieniło się to 16 października. Tego dnia na placu św. Piotra w Watykanie zabrzmiały pamiętane słowa: Habemuspapam czyli mamy papieża. Nowym papieżem został 58-letni Karol Wojtyła, kardynał i metropolita Krakowa. Jego wybór oznaczał nie tylko nowy rozdział w historii Kościoła ale także w historii Polski i całego świata.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał do 2005 roku czyli 27 lat. Przed biskupem Rzymu było wiele wyzwań. Musiał poprowadzić Kościół zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II, na świecie trwała zimna wojna, mogąca w każdej chwili przerodzić się w globalny konflikt o niewyobrażalnych konsekwencjach. Wybór ten był niezwykle ważny dla narodów, którym Moskwa narzuciła swoje panowanie a pragnących wolności. Przede wszystkim papież dawał ludziom nadzieję, która prawie zgasła w państwach bloku wschodniego. Od jego wstąpienia na tron Piotrowy rozpoczął się proces zmian, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnym i niepodległym państwie.

Nauczanie naszego Rodaka jest cały czas aktualne i my również jesteśmy zobowiązani do wcielania jego słów w życie. Niech słowa, wypowiedziane w 1987 roku w Gdańsku będą dla nas wszystkich wskazówką jak należy postępować w zyciu:

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”.

 

Nawała Piotr