Powstanie Komisji Edukacji Narodowej

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej zwany także dniem nauczyciela. Wiąże się to z wydarzeniami, które miały miejsce w naszym państwie pod koniec XVIII wieku.

          Rzeczpospolita Obojga Narodów za panowania ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (panował w latach 1764-1795) była państwem słabym. Kraj musiał podnosić się ze zniszczeń wojennych z XVII wieku. Rzeczpospolita była słaba nie tylko gospodarczo ale także militarnie i politycznie. Szlachta uważała, że demokracja szlachecka jest ustrojem idealnym i dlatego nie należy niczego zmieniać. Jednak rok 1772 udowodnił w jak wielkim błędzie była szlachta. Wykorzystując słabość naszego państwa kraje sąsiednie, czyli Rosja, Austria i Prusy dokonały pierwszego rozbioru Polski. 

Upadająca Rzeczpospolita nie miała większych możliwości oporu. Sejm posłusznie zatwierdził traktaty rozbiorowe, ale w zamian król uzyskał zgodę na przeprowadzenie ważnej reformy edukacji. Dzięki temu w 1773 roku ustanowiono Komisję Edukacji Narodowej, która jest uważana za pierwsze w Europie ministerstwo edukacji. Celem jej działalności było kształcenie młodzieży szlacheckiej w duchu obywatelskim i patriotycznym. Komisji Edukacji Narodowej podporządkowano całe szkolnictwo w Koronie i na Litwie. W skład tej instytucji weszli najwybitniejsi przedstawiciele polskiego oświecenia, jak bp Ignacy Massalski, ks. Hugo Kołłątaj, Michał Poniatowski, ks. Stanisław Konarski czy Józef Wybicki. Komisja opracowywała programy i sposoby nauczania, przygotowywała podręczniki jak również organizowała kształcenie nauczycieli w seminariach nauczycielskich. To właśnie dzięki Komisji zaczęto po raz pierwszy w szkołach uczyć języka polskiego zamiast obowiązującej wówczas łaciny. Fundusze na działalność uzyskano z kasacji zakonu jezuitów przez papieża w 1773 roku.

Komisja Edukacji Narodowej działała do 1794 roku. Jednak dziedzictwo Komisji nie kończy się wraz z utratą niepodległości. Nauczyciele, którzy byli wychowani przez Komisję, kontynuowali działalność w jej duchu długo po utracie naszej państwowości, wychowując kolejne pokolenia naszej młodzieży. Niektóre podręczniki były używane nawet po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku a z podręczników do gramatyki i historii wydanych przez Komisję uczyli się najwięksi polscy poeci i pisarze XIX wieku jak Adam Mickiewicz czy Bolesław Prus. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akt ustanowienie Komisji Edukacji Narodowej (projekt)                                          Wiersz młodzieży zawierający podziękowanie za reformę edukacji narodowej

 

 

 

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie internetowej są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z przeglądania. Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij