ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II PATRONEM MAŁOPOLSKI

 

5 października 2020 roku w dniu wspomnienia liturgicznego Św. Faustyny Kowalskiej – Apostołki Bożego Miłosierdzia, z którego kultem był związany nasz papież Jan Paweł II Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie ustanowiła go patronem województwa małopolskiego. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta przez radnych sejmiku wojewódzkiego prawie jednogłośnie już w maju 2019 roku. 14 listopada 2019 roku prośbę o ustanowienie Jana Pawła II patronem Małopolski wystosował do Watykanu również metropolita krakowski. 5 października nadeszła pozytywna odpowiedź.
26 października 2020 roku radni sejmiku wojewódzkiego przyjęli deklarację, w której  ogłosili Jana Pawła II patronem Małopolski.

 Nie tak dawno obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II oraz 42 jego wyboru na papieża. W „Dwójce” cieszymy się, że patronem naszej małej ojczyzny w tym również naszego miasta został ktoś znany nam i tak bliski sercu każdego Polaka. Jesteśmy dumni i czujemy się wyróżnieni, mając tak wspaniałego patrona – człowieka, którego podziwiał cały świat. Tak się złożyło, że patronem naszej szkoły jest król Kazimierz Wielki, a patronem Małopolski Święty Jan Paweł II, któremu przed kanonizacją również nadano przydomek  Wielki.    

 

 

                                                                         Joanna Cholewa