3 miejsce w XI Rajdzie Szlakami Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego 1 PSP AK 

 

W słoneczny weekend 10-12 września 2021 r. wsiedliśmy do wehikułu czasu, który przeniósł nas do realiów trudnych czasów okupacji. A wszystko to za sprawą XI Rajdu Szlakami Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w którym wzięli udział nasi uczniowie. W tym roku impreza odbyła się w Rytrze i na szlakachmalowniczego, powoli złocącego się, Beskidu Sądeckiego. Nasz patrol o kryptonimie „Xawery”, współtworzony z uczniami Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, zakończył imprezę na wysokim 3 miejscu. Jego patronem był Jan Freisler ps. „Xawery”, sportowiec, kurier Polskiego Państwa Podziemnego i partyzant Oddziału Partyzanckiego 9 kompanii III batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (więcej na jego temat przeczytasz tutaj: https://twojsacz.pl/jan-freisler-1914-1964-kurier-niezlomny/ )  

Była to kolejna niesamowita lekcja historii, podana nieszablonowo w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Każdy z 8 patroli zmierzył się na trasie z licznymi wymagającymi zadaniami z zakresu wiedzy historycznej, kartograficznej, terenoznawstwa, geograficznej czy pierwszej pomocy. W dwa dni pokonaliśmy 40 kilometrów aby poznać realia życia w czasie okupacji. Po drodze spotykaliśmy konspiratorów, partyzantów, kurierów Polski Podziemnej, ale również konfidentów Gestapo oraz liczne niemieckie i słowackie patrole. Przy każdym spotkaniu należało zachować zasady konspiracji, aby z sukcesem wykonać swoja misję nie doprowadzając do „wsypy”.  Ta niesamowita podróż w czasie nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Za świetną zabawę i zastrzyk historycznej wiedzy dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej – oddział w Krakowie, Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK z Słopnic, Gminie Rytro oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Rytrze gdzie podczas rajdu mieściła się nasza baza noclegowa.   

Trasa pierwszy dzień: Rytro – Połom – Wietrzne Dziury – Wielka Przehyba – Schronisko PTTK na Przehybie – Hala Konieczna – Rytro.  

Drugi dzień: Rytro – Zamczysko – Cyrla – Makowica – Życzanów – Rytro.