„Chwila poświęcona wolności…”

 

Wśród licznych inicjatyw, realizowanych w naszej szkole, na szczególną uwagę zasługuje projekt „Skrzydła Niepodległości”. Jego uroczyste podsumowanie odbyło się 28 listopada, a data ta z pewnością zapadła w pamięć wszystkim, którzy wzięli udział w niniejszej uroczystości.

Świętowanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Państwowego, który w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości wybrzmiał wyjątkowo. Łącząc patriotyzm narodowy z lokalnym, uczniowie zaintonowali również Hymn Szkoły. Następnie Dyrektor Szkoły przyjęła od Przewodniczącej Samorządu Szkolnego raport, dotyczący ukończenia projektu. Raport ten został jednak wypowiedzialny przez całą społeczność szkolną, która słowami Katechizmu dziecka polskiego potwierdziła swoją miłość do Ojczyzny. Po wysłuchaniu deklaracji „W Polskę wierzę!” Dyrektor Szkoły pani Halina Buchowska skierowała powitalne słowo do zaproszonych Gości.

Wśród nich znaleźli się: Wojewoda Małopolski p. Piotr Ćwik, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina p. Norbert Rzepisko, Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Ewa Masłowska, Vice – Przewodniczący Rady Miejskiej p. Ryszard Majdzik, Kierownik Wydziału Edukacji p. Marek Marzec, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej p. Krystyna Droździewicz, Dyrektor Muzeum Regionalnego – p. Czesław Gąsiorowski, Członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Dyrektorowie zaprzyjaźnionych szkół oraz ośrodków, Przedstawiciele Rady Rodziców oraz absolwentka skawińskiej Dwójki  p. Anna Kudela.

Podsumowanie projektu rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej, która przybliżyła wszystkim zgromadzonym działania, podejmowane od kilku miesięcy przez całą społeczność szkolną. Uczniowie naszej szkoły przy wsparciu nauczycieli zorganizowali m.in. wystawę 100 Polaków – Naukowców na 100- lecie niepodległości, ekspozycję Ojcowie Niepodległości oraz wykonali Kalendarze niepodległościowe. Stworzyli Księgę życzeń i podziękowań dla Ojczyzny. Wykazali się szacunkiem dla ojczystej mowy, biorąc udział w Konkursie Recytatorskim „Strofy dla  mojej Ojczyzny” oraz znajomością historii naszego narodu w Niepodległościowym Pokoju Zagadek. Zwieńczeniem wszystkich tych działań stał się zaprezentowany podczas uroczystości montaż słowno – muzyczny. Wraz z uczniami wsiedliśmy do pociągu, zmierzającego do stacji „Wolność”. Spotkaliśmy wybitnych, niezłomnych Polaków, którzy mimo przeciwności dążyli do odzyskania ukochanej Ojczyzny. Wraz z uczniami zasłuchaliśmy się w wiersze polskich poetów oraz niezwykłe aranżacje utworów muzycznych, ukazujących trudne chwile Polaków. Towarzyszące im dramatyczne sceny upadku Polski, pozbawienia jej korony i godności, pomogły każdemu uczestnikowi docenić rolę niepodległej Ojczyzny, w której mamy szczęście żyć.

Ta wspaniała, pouczająca uroczystość nie mogłaby odbyć się bez zaangażowania uczniów, wychowawców i nauczycieli, przede wszystkim zaś p. Karoliny Jedleckiej i p. Violetty Kaszuby, które koordynowały projekt. „Skrzydła Niepodległości” to zatem przedsięwzięcie wypracowane przez całą społeczność  szkolną. Jest dowodem na to, że wspólne działanie dla Ojczyzny przynosi piękne efekty, uczy patriotyzmu i szacunku do wywalczonej przez naszych przodków Niepodległości.