DLACZEGO, PO CO, JAK? – WIEMY CO PIJEMY

 

W bieżącym roku szkolnym w świetlicy szkolnej kontynuujemy zajęcia, podczas których uczniowie na drodze doświadczeń, eksperymentów i  metod aktywizujących poznają odpowiedź na nurtujące ich pytania.

W tym miesiącu uczniowie wykonując doświadczenia próbowali odpowiedzieć na pytanie Jakie i dlaczego powinniśmy pić soki?

Wszyscy dobrze wiedzą jak bogate w witaminy są soki i napoje owocowe – warzywne.

ALE CZY WSZYSTKIE I CZY NA PEWNO?

Po odczytaniu etykiet na butelkach  (informacji co jest w składzie  poszczególnych napojów), dowiedzieliśmy się, że niektóre napoje, które spotykamy na półkach sklepowych zawierają mnóstwo cukru (około pięciu łyżeczek w jednej szklance!) ale także  szereg konserwantów. To one wypłukują wapń z naszych kości, niszczą szkliwo zębów i wcale nie gaszą pragnienia!

Przekonaliśmy się o tym wykonując  eksperymenty,  podczas których obserwowaliśmy co zostaje po odparowaniu napoju, co się dzieje z jajkiem zanurzonym  w napoju  gazowanym, oraz z mlekiem wlanym do napoju. Próbowaliśmy również pić wodę posłodzoną pięcioma łyżkami cukru – pfe!

Niewątpliwie najlepsze soki to te, które są świeżo wyciskane.  Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soku marchewkowo – jabłkowego. Był pyszny!

Teraz wiemy że:

  • soki przygotowywane z owoców, warzyw lub mieszanki warzyw i owoców to prawdziwe bomby witaminowo – mineralne
  • świeżo wyciśnięte soki posiadają właściwości idealnego naturalnego środka wzmacniającego nasze zdrowie, polepszającego nasze samopoczucie
  • wzmacniają odporność i strzegą organizm przed złapaniem niechcianej infekcji.
  • doskonale gaszą pragnienie.

 

Zachęcamy wszystkie dzieci do picia takich soków!