Sprawozdanie z wycieczki zrealizowanej w ramach programu „Bon szkolny – Poznaj Polskę”

 

     2 października 2023 r. dwie klasy: 6a (19 uczniów) oraz 6b (16 uczniów) wraz z wychowawczyniami: Iwoną Sajdak i Magdaleną Nawłoką oraz nauczycielem historii – panem Piotrem Kazaną udały się na całodniową wycieczkę do Nowego Wiśnicza i Staniątek. Była to wycieczka w ramach realizacji programu MEiN „Bon szkolny – Poznaj Polskę”.

     Pierwszym punktem programu po przyjeździe na miejsce był udział w projekcie edukacyjnym „Akademia Alchemii”. W trakcie zajęć uczniowie mogli zgłębić tajniki alchemii, przeprowadzić eksperymenty oraz własnoręcznie wykonać perfumy. Poznali również sylwetkę najsłynniejszego polskiego alchemika Michała Sędziwoja.

     Następnie klasy udały się pod opieką przewodnika na zwiedzanie XVII – wiecznego zamku Kmitów i Lubomirskich. Była to okazja do utrwalenia historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Małopolski oraz obejrzenia różnych stylów w architekturze.

    Potem grupy wzięły udział w kolejnym projekcie: „Trasa Nietoperza”, gdzie miały okazję zobaczyć dawne stajnie książęce oraz średniowieczną salę tortur, która wzbudziła wśród uczniów wiele emocji.

     Z największym zainteresowaniem szóstoklasistów spośród 3 projektów edukacyjnych spotkał się „Bastion VR”. Ta wirtualna podróż po wiśnickim, XVII – wiecznym zamku, obserwacja jego wnętrz i życia mieszkańców, a w końcu – podniebny lot nad zamkiem były ogromną atrakcją dla uczniów.

    Po zwiedzaniu uczniowie i opiekunowie udali się na obiad do Bochni. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie klasztoru benedyktynek w Staniątkach.  Przełożona sióstr zakonnych opowiedziała zgromadzonym w kościele klasom historię sanktuarium oraz 800 – letniego opactwa. Uczniowie mogli też zwiedzić małe przykościelne muzeum.

     Wycieczka zakończyła się w godzinach popołudniowych. Była doskonałą okazją  do poznania tradycji, zabytków kultury i historii naszego kraju, a zwłaszcza regionu Małopolski.