Doświadczyć i zrozumieć

 

   W  dniu 3 października 2019 odbyły się w naszej szkole warsztaty i pokazy naukowe dla uczniów klas siódmych i ósmych przeprowadzone  przez edukatorów z AGH w Krakowie.

Wydarzenie to miało na celu pogłębienie i utrwalenie wiedzy oraz promocję nauk ścisłych wśród uczniów.  Podczas warsztatów zostały przeprowadzone eksperymenty i doświadczenia, co pomogło młodzieży zrozumieć skomplikowane zjawiska w otaczającym świecie. Tematyka zajęć  obejmowała zagadnienia z przedmiotów przyrodniczych -głównie z chemii i fizyki (ciekły azot, elektrostatyka, doświadczenia ze stanami skupienia). Podczas wykonywanych doświadczeń uczniowie byli bardzo zaciekawieni i zaangażowani.

W ramach tego wydarzenia został również rozstrzygnięty konkurs „Mój pierwszy projekt naukowy”- część 1. Uczniowie prezentowali przygotowane  wcześniej liczne prace z chemii, geografii, biologii czy też  z fizyki (modele atomów, wulkanu, układu słonecznego, budowy mitochondrium, DNA). Poziom wykonanych prac oraz zaangażowanie uczniów przerosły oczekiwania naszych gości.         

We wrześniu w ramach zajęć rozwijających zainteresowania z chemii i geografii, uczniowie klas siódmych uczestniczyli również w Nocy Naukowców na krakowskich wyższych uczelniach. Brali udział w doświadczeniach i pokazach  (Ekstremalne ścieżki edukacyjne-podróż w krainę pierwiastków, Laboratorium czterech żywiołów, Wielka ekspansja- spienianie poliuretanów, Laboratorium Frankensteina).

 

            Zrozumiem to czego doświadczę!!! Ta maksyma sprawdza się w naszej szkole!

                                                                                                          Elżbieta Łuszczyńska