„DZIEŃ KUNDELKA” W SP2 

Październik jest Miesiącem Dobroci dla Zwierząt i w tym czasie organizowane są wydarzenia, które dążą do zwrócenia uwagi na sytuację zwierząt oraz są okazją do  promowania praw czworonogów. 25 października obchodziliśmy Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt zwany popularnie „Dniem Kundelka”. Z tej okazji naszą świetlicę odwiedził specjalny gość. Nie mam tu na myśli żadnej znanej osoby, nasz ”gość” był wyposażony w cztery łapy, ogon, stojące uszy i cały był pokryty futrem, a na imię miał Axa.   

„Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” 

Ustawa o Ochronie Zwierząt została podpisana 21 sierpnia 1997 roku, data święta nawiązuje do dnia wejścia w życie tego dokumentu. Reguluje ona oraz definiuje pojęcia związane z humanitarnym traktowaniem zwierząt, a jednocześnie wyraźnie zabrania między innymi umyślnego zranienia lub okaleczania czy zmuszania chorych zwierząt do pracy. Ustawa reguluje również sposób postępowania prawnego w przypadku złego traktowania zwierząt. Została znowelizowana w 2012 roku. 

Nasz gość doskonale bawił się z dziećmi, a dzieci z nim. Chętnie prezentował poznane sztuczki, odbył się krótki pokaz posłuszeństwa, każdy uczestnik zajęć mógł sprawdzić czy pies posłucha jego poleceń, dużą pomocą w tym ćwiczeniu były smakołyki. Nasze Świetliki mogły zapoznać się także z zasadami prawidłowej pielęgnacji i opieki nad pupilem. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, rodzice musieli czekać na dzieci, bo te nie chciały opuścić świetlicy. Padło dużo pytań, wspólnie wymienialiśmy się opowieściami o swoich pupilach, nie tylko pieskach. Na koniec zostały wykonane laurki dla kundelków, którymi udekorowaliśmy świetlicę.