I Olimpiada Historycznych Gier Planszowych – Warszawa 2023

 

W dniach 13-16 kwietnia 2023 r. nasi uczniowie wzięli udział w I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznych Gier Planszowych wdanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Aby tam się znaleźć, jesienią 2022 r. wygrali eliminacje na szczeblu wojewódzkim w następujących grach: „Gwiaździsta Eskadra” (Krystian Kubas kl. 8d gra „303”, Oliwier Kościelniak kl. 8d gra „111”, Paweł Kołodziej kl. 7b gra „7”), oraz „Bitwa Warszawska” (Jakub Mucha kl. 6a). Ogólna liczba młodzieży która wzięła udział w eliminacjach to 1500 dzieci.

Ogólnopolskie finały zostały rozegrane na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Były częścią ogromnego przedsięwzięcia Kongresu Pamięci Narodowego, który obejmował m. in. debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

W międzyczasie zwiedziliśmy Warszawę, wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Żydów Polskich „Polin” oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Gratulujemy naszym uczniom udziału w tak prestiżowym ogólnokrajowym turnieju. Wiedza i wspomnienia wyniesione z tego wyjazdu, będą towarzyszyły przez całe życie. Dlatego zachęcamy naszych uczniów (również tych najmłodszych) do udziału w szkolnym historycznym kole naukowym prowadzonym przez nauczyciela historii Piotra Kazanę. W trakcie zajęć wykorzystywane są historyczne gry planszowe. Eliminacje do II Ogólnopolskiej Olimpiady startują jesienią 2023 r. Zapraszamy!

Szczegółowe wyniki i relacje z wydarzeń towarzyszących Olimpiadzie Historycznych Gier Planszowych znajdują się w poniższych linkach:

 

https://olimpiadagier.org/
https://ipn.gov.pl/
https://www.kongrespamiecinarodowej.pl/