Laboratoria Przyszłości – sprawozdanie – 30.04.2023

 

W kwietniu na zajęciach robotyki uczniowie klas 1 budowali z klocków BricQ Motion Essential. Budowali samochód, a następnie urządzali wyścigi grawitacyjne. Podczas zabawy obserwowali wpływ zrównoważonych i niezrównoważonych sił na ruch samochodu  oraz wpływ siły ciężkości i siła tarcia.

 

Natomiast podczas wspólnej zabawy „Trening hokeja” obserwowali siły działające przy wykonywaniu i blokowaniu rzutów karnych, a także wyciągali z tego wnioski.

 

Natomiast uczniowie klas 2 i 3 najpierw budowali huśtawkę i wprawiali ją w ruch. Potem modyfikowali i ulepszali swoje modele, aby była wręcz idealna. Na zakończenie testowali program, który uruchamia huśtawkę, dostosowywali programu do potrzeb i pragnień większej liczby osób na huśtawce.

Uczniowie podjęli próbę wykonania prac własnych z wykorzystaniem klocków BricQ Motion Essential. Efekty były bardzo ciekawe.

 

 

Uczniowie klas 4 – 6 korzystając z zestawów klocków LEGO® Education SPIKE™ Essential poznali historię przekazywania informacji różnymi sposobami, historię telegrafu i budowę urządzenia nadawczego oraz odbiorczego. Następnie budowali  telegraf, programowali do zapisu w kodzie Morse`a oraz przesyłali informację zapisaną w tym kodzie.

 

Poza tym uczniowie poznali historię curlingu i zasady tej gry. Na podstawie modelu  do curlingu zaobserwowali siłę tarcia oraz w jaki sposób można ją wykorzystać – zwiększyć lub zmniejszyć. Do budowy wykorzystali czujnik nacisku. Na zakończenie dokonali małych zmian w konstrukcji według własnych pomysłów i zorganizowali zawody międzygrupowe.

 

 

Jakie właściwości ma ocet czyli kwas octowy?  Czym różni się olej roślinny od masła roślinnego? Na takie m.in. pytania odpowiadali uczniowie klas 8 na lekcjach chemii.  Swoją wiedzę zdobywali, weryfikowali i wyciągali odpowiednie wnioski przeprowadzając wirtualne doświadczenia z Empiriuszem (reakcja kwasu etanowego z magnezem i tlenkiem miedzi(II), reakcja wyższych kwasów karboksylowych z wodą bromową). Dobra i bezpieczna zabawa z Empiriuszem dawała możliwość odpowiedzi na wiele nurtujących pytań!