Laboratoria Przyszłości, wsparcie dla szkół podstawowych

 

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Gmina Skawina otrzymała wsparcie finansowe na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegającego na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria Przyszłości”.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Kwota wsparcia jest uzależniona od ilości uczniów uczęszczających do szkoły i wynosi w przypadku naszej szkoły:

Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie – 121 200 zł,

Dzięki otrzymanemu wsparciu w naszej szkole w latach 2021r. i 2022r., w ramach otrzymanego wsparcia został zakupiony poniższy sprzęt:

 • Wirtualne Laboratorium chemiczne Empiriusz pakiet Premium – 1 szt.,
 • Biblioteka modeli 3D lub robotów online – 2 szt.,
 • LEGO SPIKE Prime Robot Edukacyjny – 12 szt.,
 • LEGO SPIKE Prime Robot Edukacyjny – 2 szt.,
 • LEGO BricQ Motion Essential – 12 szt.,
 • LEGO SPIKE Essential Robot Edukacyjny – 12 szt.,
 • Plansza z akcesoriami – 2 szt.,
 • Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami – 6 szt.,
 • Lutownica Stacja lutownicza z gorącym powietrzem HOT AIR GROT – 1 szt.,
 • Kamera przenośna cyfrowa / Aparat fotograficzny – 1 szt.,
 • Statyw Manfrotto COMPACT LIGHT – 1 szt.,
 • Statyw Joby GorillaPod 1k – 1 szt.,
 • Mikroport – 1 szt.,
 • Oświetlenie do realizacji nagrań – 2 szt.,
 • Mikrofon kierunkowy – 1 szt.,
 • Gimbal – 1 szt.,
 • Greenscreen – 1 szt.,
 • Drukarka 3D wraz z akcesoriami – 1 szt.,
 • Filament – 6 szt.,
 • Laptop – 1 szt.,
 • Apteczka – 1 szt.,
 • Gaśnica – 3 szt.,

Zakupiony sprzęt pozwoli poprzez zabawę rozwinąć umiejętności manualne i techniczne, kreatywne myślenie, analizowanie danych i rozwiązywanie złożonych, rzeczywistych problemów. Szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Uczniowie będą mogli uczyć się pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.