NAGRODA DLA „RÓŻYCZKI”

 

         Drodzy czytelnicy z olbrzymią przyjemnością przekazujmy Wam informację o kolejnym sukcesie uczennicy naszej szkoły – Julki Sikorskiej. Jeszcze mamy w pamięci Jej osiągnięcie w ogólnopolskim konkursie Kaligram, a tu kolejna nagroda.

            Julia została laureatką VIII edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Konkurs ten zorganizowany został przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. 

8 czerwca Komisja Konkursowa oceniająca prace (było ich ponad 160) przyznała równorzędne tytuły laureatów w trzech kategoriach wiekowych: 11 – 13, 14 – 16 i 17 – 19 lat. Julka, obecnie uczennica kl. VII znalazła się wśród laureatów grupy 14 – 16 lat.

            Tytułowa „Różyczka” to postać fikcyjna. Komiks osadzony jest w realiach lat 80 – tych. Grupa przyjaciół zafascynowana muzyką rockową zakłada własną kapelę, ponieważ teksty piosenek uderzają w komunistyczne władze, nagrywają kasety nielegalnie – w podziemiu. Niestety, młodzi ludzie szybko stają się celem Służb Bezpieczeństwa. Kapela zostaje rozbita, do czego przyczyniła się działalność tajnej agentki SB o pseudonimie „Różyczka”. 

            Praca nad komiksem była realizowana podczas dodatkowych zajęć z historii pod opieką pana Piotra Kazany. Wszystkie nagrodzone prace będzie można oglądać w Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki  „Przystanek Historia” w Warszawie.

            Bardzo cieszymy się z kolejnego sukcesu uczennicy naszej szkoły, dziękujemy i serdecznie  gratulujemy oraz życzymy Jej dalszych osiągnięć. Przypominam, że w ubiegłym roku Julka także została nagrodzona w VII edycji konkursu IPN.  Gratulujemy i dziękujemy także panu Piotrowi – opiekunowi Julki, który jest współtwórcą sukcesu.

 

                                                                                     Joanna Cholewa, Piotr Kazana