Niezłomni – Wyklęci 1944 – 1956

 

 

2 (2)

Nasza szkoła jest wraz z Liceum Ogólnokształcącym oraz Prawicowym Blokiem Samorządowym współorganizatorem projektu „Niezłomni – Wyklęci 1944 –1956. Bohaterowie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego”. Projekt został objęty patronatem honorowym przez Wojewodę Małopolskiego, starostę Powiatowego w Krakowie, Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Kuratora Oświaty w Krakowie i Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego.

 

 

7 marca 2017 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie odbyła się sesja naukowa, będąca jego częścią.
         Została ona przygotowana przy współpracy merytorycznej Instytutu Historii i Archiwistyki UP, Instytutu Historii UJ, Muzeum Armii Krajowej i Oddziału Krakowskiego IPN.

Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli uroczystość wzruszającą recytacją fragmentów prozy i wierszy poświęconym Niezłomnym.

Uczniowie naszej szkoły, szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gminy Skawina i powiatu krakowskiego mogli wysłuchać trzech prelekcji, które zaprezentowali dr Marcin Gadocha z Uniwersytetu Pedagogicznego, Mateusz Gawlik z Muzeum Armii Krajowej oraz dr Dawid Golik z Instytutu Pamięci Narodowej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień’39 – Krzysztofa Pieciaka i Pawła Siwka – studentów UJ.

W imieniu IH UJ doktor Chomicki przekazał nagrody książkowe dla trzech najlepszych drużyn biegu terenowego oraz książki dla szkolnych bibliotek LO i Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie – współorganizatorów projektu.

Ostatnim elementem całego projektu będzie wielka, otwarta lekcja historii w dniu 21 marca przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

 

7  6  5  4  32 (1)