„NOC NAUKOWCÓW” NA UNIWERSYTECIE ROLNICZYM 

 

24 września 2021 roku uczniowie kl. 7a i 7b wzięli udział w „Nocy Naukowców” zorganizowanej przez Wydział Technologii Żywienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wycieczka oprócz tego, że odbywana w późnych godzinach wieczornych obfitowała w wiele innych atrakcji. Młodzi adepci klas siódmych rozpoczynający dopiero swoją przygodę z chemią, zobaczyli jaką jest fascynującą i inspirującą nauką. Mieli także okazję przekonać się, że towarzyszy nam ona w codziennym życiu i jest z nim nierozerwalnie związana. Prowadzący warsztaty potrafili dostosować się do poziomu odbiorców i trudne wręcz skomplikowane sprawy przedstawić w jak najbardziej przystępny, a jednocześnie ciekawy sposób. Mieliśmy okazję sprawdzić jak bada się jakość produktów spożywczych i jaki wpływ na nie mają warunki zewnętrzne. Dzięki temu wiemy na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę dokonując zakupów. Mogliśmy także zrobić sobie własny krem (cytrynowy lub lawendowy do wyboru), otrzymać srebrne lustro w probówce, obserwować proces liofilizacji żywności, której małe paczuszki otrzymaliśmy w prezencie, a także obejrzeć jak wyglądają opakowania „przyszłości” i jak zachowuje się przechowywana w nich żywność. Zachwyt uczestników wzbudziła przede wszystkim sama możliwość wykonywania doświadczeń i obserwacji eksperymentów. Wróciliśmy do domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. 

 Gratulujemy organizatorom wspaniałego pomysłu i tak udanej imprezy, a także dziękujemy za możliwość uczestnictwa w niej. Organizatorem tej jakże udanej wycieczki była pani Elżbieta Łuszczyńska, której także bardzo serdecznie dziękujemy. 

 

Joanna Cholewa