SKAWINA MA JUŻ 660 LAT!

22 MAJA
1364 – 2024

 

          22 maja 2024 roku mija 660 rocznica lokacji naszego miasta przez króla Kazimierza Wielkiego. Uroczyste obchody urodzin szacownej „Jubilatki” rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną w kościele Św, Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Przewodniczył jej Ks. Prałat Bogdan Kordula proboszcz Parafii – córki pw. Miłosierdzia Bożego. Słowo wstępne wygłosił Proboszcz Parafii – matki pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Ks. Andrzej Lichosyt. Wspomniał on, że losy parafii są nierozerwalnie związane z losami miasta, od którego młodsza jest tylko kilka miesięcy, bowiem została powołana do życia podobnie jak szkoła przywilejem z 19 XI 1364 roku. Złożył również na ręce włodarzy Skawiny życzenia dalszej owocnej pracy dla jak najlepszego rozwoju powierzonego ich pieczy miasta. W mszy uczestniczyły władze miasta, przedstawiciele organizacji działających na jego terenie, placówek oświatowych, poczty sztandarowe, w tym oczywiście poczet SP2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie, która również święci ten jubileusz, jako spadkobierczyni szkoły założonej przez wielkiego króla.

Po mszy św. nastąpił  przemarsz ulicami miasta pod pomnik Kazimierza Wielkiego koło budynku „Sokoła” w Parku Miejskim, gdzie po odśpiewaniu hymnów Polski i Skawiny złożono kwiaty. Całość uroczystości zakończyła Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Ośrodku Kulturalno – Rekreacyjnym „Gubałówka”.

 

Joanna Cholewa