UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

 W KAZIMIERZOWSKIEJ „DWÓJCE”

  

slubowanie   

     Ten wielki dzień nastąpił we wtorek 18 października 2016 roku. Pięknie udekorowana hala sportowa, wypełniona widownia, zaproszeni goście oraz Oni – mali bohaterowie dnia, uczniowie klas pierwszych skawińskiej SP2. Odświętnie ubrani stawili się gotowi do uczestnictwa w jakże ważnej w ich życiu ceremonii pasowania na uczniów naszej szkoły.

 

Uroczystość ta nie tylko czyni z nich pełnoprawnych członków naszej szkolnej społeczności, ale zobowiązuje do godnego jej reprezentowania oraz przestrzegania ustalonych zasad. Nasi bohaterowie choć zdenerwowani, wspomagani przez wychowawczynie oraz kolegów ze starszych klas stanęli jednak na wysokości zadania. Prezentując się we wspaniałym, a jednocześnie wzruszającym programie artystycznym, udowodnili, że są godni miana ucznia najstarszej szkoły w naszym mieście – szkoły, której istnienie zawdzięczamy założycielowi Skawiny Kazimierzowi Wielkiemu. Niejednemu z rodziców oraz licznie przybyłych członków rodzin zakręciła się w oku łezka na widok występującej pociechy, a profesjonalizm małych artystów wzbudził aplauz widowni.

            Uroczystość rozpoczęła Dyrektor SP2 mgr Halina Buchowska, która bardzo ciepło i serdecznie powitała bohaterów dnia, zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych na widowni rodziców, członków rodzin oraz starszych uczniów, którzy oglądając pierwszoklasistów przypominali sobie swoje pasowanie i związane z nim przeżycia. Nasze „Pierwszaki” zgotowały wszystkim naprawdę wspaniałą niespodziankę i dostarczyły przybyłym niemałych wrażeń. Myślę, że zgodzą się z tym nie tylko, co oczywiste rodziny adeptów SP2, ale także licznie przybyli na uroczystość goście. Naszą galę uświetnili swoją obecnością: Wojewoda Krakowski p. Piotr Ćwik, Burmistrz Miasta i Gminy p. Paweł Kolasa, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego p. Arkadiusz Wrzoszczyk, Przewodniczący Rady Miasta p. Witold Grabiec wraz ze swoim zastępcą p. Ewą Masłowską, Dyrektor LO p. Adam Łukasik, Dyrektor SOSW p. Grażyna Wójcik, Dyrektorzy Przedszkoli: nr 2 – p. Anna Borowska, nr 3 – p. Barbara Wójcik, nr 6 – p. Beata Głowa, SPPP reprezentowała psycholog p. Beata Ninard. Obecni byli także: Dyrektor Muzeum Regionalnego p. Czesław Gąsiorowski, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej p. Krystyna Droździewicz oraz Prezes Fundacji „Dar Serca” p. Urszula Wiącek. Radę Rodziców SP2 reprezentowali: Przewodniczący p. Dominik Mróz oraz z – ca p. Grażyna Józefczyk, którzy w imieniu rodziców wręczyli uczniom klas pierwszych drobne upominki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie, dzięki Wam ta uroczystość nabrała jeszcze wyższej rangi. Dyrektorom LO i SOSW p. Adamowi Łukasikowi i p. Grażynie Wójcik dodatkowo dziękujemy za wyrozumiałość i udostępnianie hali, co na pewno nieco dezorganizowało pracę ich placówek.

            Wreszcie nadeszła najważniejsza chwila – pierwszaki z wyciągniętymi w stronę sztandaru prawymi rękami powtarzały za przewodniczącym RU słowa uroczystej przysięgi. Następnie zostali uderzeniem ołówka pasowani na uczniów. Aktu tego dokonali osobiście Wojewoda Krakowski p. Piotr Ćwik, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina p. Paweł Kolasa, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego p. Arkadiusz Wrzoszczyk oraz Dyrektor SP2 p. Halina Buchowska. Pani dyrektor poprosiła gości o zabranie głosu. Jako pierwszy przemówił wojewoda p. Piotr Ćwik. Pogratulował uczniom wspaniałego występu, a także „podpytał” o ich panie. Dzieci nie szczędziły swoim wychowawczyniom: Danucie Kotuli i Dorocie Janas ciepłych słów, co jest tym cenniejsze, że w tym wieku nasze pociechy potrafią być „do bólu” szczere. Następnie głos zabrał burmistrz p. Paweł Kolasa i on bardzo ciepło gratulował pierwszakom, a jednocześnie, zwracając się do pań Dyrektorów Przedszkoli stwierdził, że nie muszą się martwić, bo przekazały te dzieci w dobre ręce (czyż może być większa pochwała?). Pozostali goście też nie szczędzili miłych słów. Na koniec głos zabrali przedstawiciele rodziców uczniów klas pierwszych, którzy w geście podziękowania wręczyli pani Dyrektor oraz wychowawczyniom kwiaty. Ślubowanie zakończyło się jeszcze jednym miłym akcentem, bowiem pierwszaki wręczyły wszystkim gościom wykonane przez siebie obrazki.

            To była naprawdę piękna uroczystość, która z pewnością zapadnie w pamięć nie tylko głównym bohaterom, ale wszystkim jej uczestnikom. Za scenariusz i realizację całości odpowiadały panie: Dorota Janas oraz Danuta Kotula pod nadzorem wicedyrektor Doroty Faber. Część obrzędową zawdzięczamy p. Beacie Drążek. Za oprawę muzyczną, jak zwykle odpowiadał maestro Robert Budzyń, a scenografia to dzieło pań: Doroty Banach i Anny Biały. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy.

 

 

Zobacz zdjęcia w galerii

                                                                                            Joanna Cholewa