CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA

 

             10 stycznia 2019r. w ramach realizacji jednego z zadań projektu „Baw się i ucz – świetlica przyjazna uczniowi” zorganizowaliśmy spotkanie ze wspaniałym pedagogiem, przyjacielem dzieci i młodzieży, znawcą dziejów naszego miasta i rodów skawińskich panią Anną Kudelą. Pani Ania oprócz tego, że jest przyjacielem szkoły, jest także prababcią naszej uczennicy, z którą przybyła na nasze zaproszenie.

W spotkaniu prócz uczestniczących w zajęciach świetlicowych uczniów wzięli udział także: wicedyrektor szkoły mgr Dorota Faber, wych. świetlicy oraz kilku nauczycieli, których dzieci były także wychowankami naszej świetlicy. Po przywitaniu i krótkiej rozmowie dzieci wspólnie z panią Anią wybrały jedną z baśni H.Ch. Andersena. Cztery pokolenia siedziały zasłuchane i wpatrzone w czytającą baśń kobietę. Kiedy pani Ania skończyła czytać wszyscy czuli pewien niedosyt, dzieci obległy ją i zasypały pytaniam. To spotkanie udowodniło, że czytanie naprawdę łączy pokolenia i nie musi być uciążliwe. Oczywiście olbrzymią rolę odegrała tu interpretacja tekstu, umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi i erudycja, które to cechy składają się na nietuzinkową osobowość naszego gościa. Spotkanie zakończyło się solenną obietnicą, że będzie powtórzone, a inicjatywa tym razem wypłynęła od dzieci.