DLACZEGO, PO CO, JAK? – TAJNIKI JESIENI

 

Październikowy cykl zajęć „Dlaczego, po co, jak?” poświęcony był eksperymentalnemu poznawaniu tajników jesieni.

Podczas tych zajęć uczniowie uczyli się rozpoznawać jesienne zapachy, poznali odpowiedź na nurtujące ich pytania „Dlaczego jesienne liście zmieniają kolory? oraz „Dlaczego liście spadają z drzew?”

Wykonując doświadczenia uczniowie dowiedzieli się, że większość z jesiennych barw liści jest w nich już w lecie, choć są wtedy niewidoczne. Jesienią, gdy dzień jest coraz krótszy, a rośliny przygotowują się do zimy, zanika produkcja chlorofilu, czyli barwnika, który odpowiedzialny jest za kolor zielony i wtedy możemy zobaczyć jakie inne barwniki kryły liście – od żółci, poprzez pomarańcz, czerwień, aż po brąz.

Jeżeli chcesz się o tym przekonać, wykonaj doświadczenie.

Zielone liście porwij (lub potnij) na drobne kawałki, zalej je zmywaczem do paznokci następnie musisz je dobrze wymieszać i ugnieść, żeby puściły sok. Przelej płyn do kubeczka i włóż do niego na około godzinę pasek z białego filtra (może to być kawałek ręcznika papierowego). Na filtrze pojawią się kolory, które ukrywa liść.