INAUGURACJA OBCHODÓW 660–tej ROCZNICY LOKACJI SKAWINY!

 

23 kwietnia 2024 roku w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Skawinie odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie, Czesława Gąsiorowskiego, przy współpracy Dyrektor SP2, Haliny Buchowskiej, zainaugurowano obchody 660-lecia lokacji królewskiego miasta Skawiny.

W uroczystości uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, mgr Norbert Rzepisko, Proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, ks. mgr Andrzej Lichosyt, a także przedstawiciele skawińskich szkół podstawowych wraz z opiekunami.

Po wstępnym słowie Dyrektor SP2 Haliny Buchowskiej, Dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski rozpoczął zabawy z dziećmi zgromadzonymi na hali. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, a prawidłowe odpowiedzi były nagradzane publikacjami Muzeum Regionalnego. Głównym punktem programu była promocja i odczytanie bajki w wersji scenicznej pt. „Babetta”.

W rolach wystąpili:

  • Czesław Gąsiorowski jako król Kazimierz Wielki,
  • Agnieszka Małysa jako Babetta,
  • Joanna Cholewa, nauczycielka SP2, jako służąca i narrator,
  • Paweł Kołodziej jako Wrzostek,
  • Marek Balbirer jako rycerz,
  • Szymon Trela jako ksiądz,
  • Krzysztof Kozanecki jako syn Babetty.

Inscenizacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali promowaną bajkę i pozowali do pamiątkowych zdjęć z gośćmi oraz aktorami.

Autorką bajki „Babetta” jest nauczycielka SP2, Joanna Cholewa, a ilustracje wykonała Agnieszka Małysa, pracownik Muzeum Regionalnego i była uczennica SP2. Bajka została wydana przez Muzeum Regionalne w Skawinie.

Jesteśmy dumni, że wspólnie z Muzeum Regionalnym byliśmy współorganizatorami tak ważnej uroczystości, która uczciła zarówno nasze miasto, jak i naszą szkołę. Korzenie SP2 sięgają pierwszej szkoły ustanowionej przywilejem z 19 listopada 1364 roku. Szkoła rosła i rozwijała się razem z miastem, dzieląc jego wzloty i upadki.

 

Joanna Cholewa