Pierwsze dni maja są ważne dla społeczeństwa jak i naszego państwa.
1 maja – tego dnia jest obchodzone Święto Pracy. Genezy tego święta należy upatrywać w ruchu robotniczym w Stanach Zjednoczonych. Robotnicy walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy, godziwe warunki i odpowiednią płace. Pod koniec XIX wieku w Chicago doszło do strajku pracowników, który został krwawy stłumiony a wiele osób zginęło od kul.
Święto Pracy zostało ustanowione przez II Międzynarodówkę wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w amerykańskim mieście. Pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku.
W Kościele katolickim dzień 1 maja jest obchodzony święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.
2 maja – zgodnie z uchwałą Sejmu z 2004 roku, tego dnia obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Flaga to jeden z symboli narodowych, jest oznaką naszej pamięci o wydarzeniach historycznych ważnych dla naszego kraju, naszego narodu.
3 maja – w tym dniu obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. W latach 1788-1792 obradował Sejm Wielki, który miał unowocześnić państwo polskie i uniezależnić je od Rosji. Najważniejszym dokumentem była Konstytucja czyli ustawa zasadnicza. Celem ustawy było ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru w 1772 roku. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy i stanowiła najważniejsze dzieło polskich myślicieli epoki Oświecenia.
Również 3 maja w Kościele katolickim obchodzi się uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. W 1918 roku Episkopat Polski zwrócił się do papieża Benedykta XV o wprowadzenie tego święta i zaproponowali 3 maja aby podkreślić łączność tego święta z Sejmem Wielkim a zwłaszcza z Konstytucją.