WYCHOWANIE DO WARTOŚCI

 

      W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny jednym z naszych głównych zamierzeń  wychowawczych i dydaktycznych jest wprowadzanie uczniów w świat wartości. W tym celu zespół wychowawczo – profilaktyczny wybrał 10 wartości, które będą w tym roku  priorytetowe. Wybrana w danym miesiącu wartość będzie realizowana z uczniami głównie  na godzinach wychowawczych, ale wartości te pojawią się również na języku polskim, historii, wiedzy o społeczeństwie, religii czy wychowaniu fizycznym. Celem tych działań jest motywowanie dzieci do wyboru odpowiednich wartości i wskazywanie im wzorców postępowania w życiu.

 

 

CZERWIEC – ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Ostatnią wartością podsumowującą całoroczne starania, by wskazywać Wam właściwe wzorce postępowania w życiu jest ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Rozumiemy ją jako konieczność odpowiadania za swoje czyny i ponoszenia za nie konsekwencji. To poważnie brzmiąca, ale też szeroko rozumiana wartość. Zastanówmy się, co może ona oznaczać dla Was – uczniów?
Teraz – pod koniec roku szkolnego – bierzecie ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA własną NAUKĘ. Zbieracie owoce swojej pracy, starań, wywiązywania się z obowiązków. To również czas wzięcia ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA swoje ZACHOWANIE, czego dowód otrzymacie na świadectwach. W wakacje natomiast musicie pamiętać o ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA własne ZDROWIE i BEZPIECZEŃSTWO, stąd zapewne usłyszycie pod koniec roku apele wychowawców o bezpieczne spędzanie wakacji. Zawsze jednak miejcie na uwadze to, że jesteście też ODPOWIEDZIALNI ZA INNYCH: przyjaciół, rodzeństwo, bliskich. Słownikowe synonimy odpowiedzialności to ROZWAGA, ROZSĄDEK, PRZEZORNOŚĆ, ROZTROPNOŚĆ. A ujmując rzecz w prostszy sposób pamiętaj – będąc odpowiedzialnym starasz się robić tak, żeby było jak najlepiej.

 

 

 

MAJ – PASJE I MARZENIA

W czasach, w których obecnie żyjemy –  izolacji  oraz skupiania się głównie na pracy, obowiązkach, szkole ważne jest to, by mieć jakieś PASJE, czyli coś, co robimy dla relaksu i własnej przyjemności. Dobrze jest mieć jakieś hobby, które oderwie nas od kłopotów i nużących nieraz obowiązków. Jedni lubią tańczyć, innych cieszy gra na instrumencie, a jeszcze inni wybierają wysiłek fizyczny. Porozmawiajcie więc na godzinach wychowawczych o swoich pasjach. Ważne jest też, byście mieli  MARZENIA, bo są one naszymi celami do spełnienia, dają siłę do zmian na lepsze. A że nie wszystkie marzenia się od razu spełniają? Pamiętaj – „Nie rezygnuj z marzeń. To, że coś nie dzieje się teraz nie znaczy, że nigdy nie nastąpi”.

 

 

KWIECIEŃ – WIEDZA

Nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju. Głód WIEDZY powinien nam towarzyszyć przez cały czas. Nigdy nie przestawaj się UCZYĆ! Zdobywaj wiedzę i MĄDROŚĆ. Pamiętaj, że sama wiedza to nie wszystko. To, czego się uczysz, wdrażaj w życie
i wykorzystuj w praktyce. Dziel się też swoją wiedzą z innymi. NAUKA i wiedza, którą zdobywasz, wzmacnia Twoją wewnętrzną siłę, daje moc i pewność, że zawsze dasz sobie radę. Oto cytaty o wiedzy, nauce, edukacji, mądrości. Niech skłonią Cię do refleksji, przemyśleń, zainspirują do nauki, poszukiwania odpowiedzi i poszerzania swojej wiedzy.

„Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski” /B. Franklin/
„Co wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean” /I. Newton/
„Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać” /I. Padarewski/
„Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać”
/A. Einstein/

Wiedzę i mądrość czerpiemy w dużej mierze z KSIĄŻEK. Pamiętajcie, że kwiecień to miesiąc poświęcony właśnie książkom. 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki. Uczcijcie te święta – porozmawiajcie o swoich ulubionych książkach, polećcie ciekawe książki innych, zachęćcie do CZYTANIA!

 

 

MARZEC – WZORCE

WZORZEC możemy zdefiniować jako przykład, drogowskaz, model, wytyczna dla kogoś. Jeśli odniesiemy to do człowieka, to mamy już wskazówkę dotyczącą wartości, którą chcemy z uczniami omówić w bieżącym miesiącu. Idąc dalej – za wzorzec można uznać w takim razie AUTORYTET – czyli kogoś, kto budzi nasz szacunek, poważanie, uznanie ze względu na swoją wiedzę, zachowanie, ze zdaniem kogo się liczymy. Porozmawiajmy w takim razie o Waszych WZORCACH – kto jest w Waszym życiu takim drogowskazem? To bardzo istotne, gdyż autorytety mają wpływ na nasze zachowanie i sposób myślenia, ważne jest więc jakie wzorce wybieramy w życiu.

 

 

 

LUTY – BLISKOŚĆ

„Szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek”

W trudnych czasach pandemii, koniecznej izolacji, ograniczonego kontaktu z rówieśnikami przyszło nam mówić o wartości, jaką jest BLISKOŚĆ. To ważne, abyśmy zrozumieli, że sposobem na przetrwanie tych trudnych czasów jest dbanie o bliskie relacje z innymi: rodzicami, rodzeństwem, koleżankami, przyjaciółmi, sąsiadami.  Okazją, by wyrazić nasze uczucia są przypadające na 14 lutego „walentynki”. Pamiętajcie, że to nie tylko święto zakochanych, ale też możliwość okazania serdeczności, uśmiechu, powiedzenia miłych słów bliskim z otoczenia – rodzinie, koleżankom i kolegom z klasy. BLISKOŚĆ to też dbałość o podtrzymywanie przyjaźni, dzisiaj szczególnie ważne, gdyż:

„Człowieka, który ma przyjaciół, nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił,
by pokonać trudności i iść dalej naprzód.”

 

 

STYCZEŃ – UCZCIWOŚĆ

Czy warto być uczciwym? A może dziś uczciwe zachowanie jest dla naiwnych, którzy nic nie zyskują na swoim postępowaniu? Postarajmy się jednak udowodnić, że przestrzeganie zasad się opłaca.

  1. Uczciwość to mniej stresu – zawsze przecież będziesz się zastanawiać, czy ktoś nie odkryje twojej nieuczciwości, musisz wymyślać, kombinować. Same nerwy.
  2. Uczciwość to mniej wstydu – bo kiedy kłamstwo wyjdzie na jaw, będziesz musiał skonfrontować się z oszukaną osobą. Postępując uczciwie, możemy bez wstydu spojrzeć na siebie w lustrze.
  3. Uczciwość to więcej prawdziwych przyjaciół – takich, przed którymi nie masz tajemnic, wobec których nie masz wyrzutów sumienia, którzy docenią twój charakter.
  4. Uczciwość to zaufanie ze strony innych – może opowiadając o tym, jak sprytnie wybrnąłeś z jakiejś sytuacji, ściągnąłeś podczas sprawdzianu, spisałeś pracę z internetu, jednak nie zyskujesz uznania innych, a dajesz sygnał, że jesteś nieuczciwa i raczej nie można ci zaufać…
  5. Uczciwość to odwaga – aby być uczciwym, trzeba być odważnym. Trudniej jest przyznać się do błędu niż wymyślić wymówkę, trudniej jest zdobyć ocenę dzięki własnej pracy, a nie spisywaniu, korzystaniu z pracy innych. Nieuczciwie postępują tylko słabi.
  6. Uczciwość to wolność – wolność od udawania kogoś, kim nie jesteś, uśmiechania się do ludzi, których nie lubisz, posiadania czegoś, co sobie przywłaszczyłeś, wolność od poczucia winy. Będąc uczciwy wobec świata, będziesz uczciwy wobec siebie.

 

 

GRUDZIEŃ – EMPATIA

Czy w dzisiejszym świecie potrafimy dbać nie tylko o własne potrzeby, ale też przypatrzeć się uważnie drugiej osobie, wczuć się w jej sytuację, w tym problemy i troski, zrozumieć ją? Tym właśnie jest EMPATIA. To odwrotność egocentryzmu, tak częstej dzisiaj cechy. Właśnie tą ważną wartością EMPATIĄ zajmiemy się w tym miesiącu. Od empatii – współodczuwania, zrozumienia, bliska już droga do naturalnego pomagania innym. Nie tylko brania od kogoś, ale też dawania. Co można innym ofiarować, gdy zrozumiemy już  ich potrzeby? Zwykły uśmiech, dobre słowo, swój czas, pomoc materialną. Co nam to da? Jak powiedział pisarz L. Bromfield „Człowiek jest szczęśliwy proporcjonalnie do tego, co daje. Czasami myślę, że nie ma znaczenia, co się daje: wystarczy dawać. Liczy się to, co dajemy z nas samych”. Porozmawiajcie więc z rodzicami, wychowawcami, kolegami o empatii, zrozumieniu ludzi wokół nas  i ofiarowaniu im tego, czego akurat potrzebują.

 

 

LISTOPAD – WOLNOŚĆ

Słowo „wolność”  definiowane jest w „Słowniku języka polskiego PWN” jako:

  1. «niezależność jednego państwa od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych»
  2. «możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą»
  3. «życie poza więzieniem, zamknięciem»

W każdym rozumieniu tego słowa WOLNOŚĆ jest wartością ogromnie ważną. Jednak w listopadzie będziemy upamiętniać i honorować ją szczególnie  w kontekście historycznym. 11 listopada to dzień szczególny dla naszego kraju. Świętujemy wtedy odzyskanie niepodległości, WOLNOŚCI, którą Polacy wywalczyli po 123 latach niewoli. W tym dniu odbędą się uroczystości państwowe. Ale pamiętajcie, że liczą się też mniejsze, a równie ważne oznaki uczczenia tego święta w Naszych domach: wywieszenie flagi, odśpiewanie hymnu państwowego, rozmowa z rodzicami i nauczycielami o trudnej historii naszego kraju. I o ważnej roli WOLNOŚCI – w każdym rozumieniu tego słowa.

 

PAŹDZIERNIK – ZDROWIE

Na pierwszy w pełni jesienny miesiąc zaplanowana została wartość, jaką jest dbałość o własne ZDROWIE. Realizacja tej wartości nakierowana będzie na zadania związane z hartowaniem organizmu, właściwym odżywianiem, aktywnym spędzaniem wolnego czasu, odpowiednim planowaniem nauki czy unikaniem używek. Klasy i ich wychowawcy dokonują indywidualnie wyboru zagadnień i sposobu ich realizacji. Należy przy tym zauważyć, że wartość ZDROWIE cały czas idzie w parze z wartością BEZPIECZEŃSTWO.

 

WRZESIEŃ – BEZPIECZEŃSTWO

Za nami już realizacja działań związanych z pierwszą wybraną wartością – BEZPIECZEŃSTWEM. Niewątpliwie w obecnych trudnych czasach to jedna z najważniejszych wartości, jaką należy kierować się w życiu. Uczniowie na początku roku poznali zasady bezpieczeństwa związane z zapobieganiem COVID -19. Przypomnieli sobie regulaminy obowiązujące w szkole, opracowali kodeksy zachowań rówieśniczych  – serdecznych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Uczyliśmy się przez cały ten miesiąc, jak uczyć się, pracować i spędzać ze sobą czas efektywnie, miło i …  BEZPIECZNIE!