PATRIOTYCZNY SPACER PO SKAWINIE

Jesteśmy grupą z misją i naszą ostatnią misją było wyrażenie wdzięczności i pamięci o tych którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny i jej bronili.
W sobotę 12 listopada urządziliśmy patriotyczny spacer po miejscach pamięci w Skawinie. Z dziecięcym entuzjazmem i energią przeszliśmy przez park do krzyża nad Skawinką. Tam zginął jako jeden z pierwszych rozstrzelany przez Niemców, którzy wkraczali do Skawiny młody chłopiec z Podborów – Franciszek Boroń, zatrzymaliśmy się przy tablicy pamiątkowej Bolesława Jamroza na budynku OSP, potem przeszliśmy na cmentarz parafialny. Tam pochylaliśmy się nad grobami polskich bohaterów, oraz indywidualnie szukaliśmy grobów oznakowanych biało-czerwonym kotylionem. Cennych informacji udzielił nam pan Stanisław Lupa – radny miasta Skawiny i pan Czesław Gąsiorowski – dyrektor skawińskiego muzeum. Korzystaliśmy też z książki ks. Przemysława Mardyły ” Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie 650 lat historii”, w której autor dość szczegółowo opisał lata wojenne w Skawinie.

Ś.Boguslawa Stanisz