„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”
Józef Piłsudski
W 1918 roku marzenie wielu pokoleń Polaków staje się rzeczywistością. Polska, dzięki korzystnej sytuacji politycznej oraz działalności samych Polaków wraca na mapę Europy. 11 listopada jest dniem symbolicznym – tego dnia Rada Regencyjna przekazuje Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad wojskiem polskim.
Tego dnia wracamy do tamtych wydarzeń. Wspominamy Ojców Niepodległości, wywieszamy biało – czerwone flagi, śpiewamy pieśni patriotyczne a w kościołach są odprawiane msze za Ojczyznę. Jednak Święto Niepodległości jest czymś więcej niż tylko wspomnieniem wydarzeń z 1918 roku. Ten dzień wzywa nas abyśmy także i my zastanowili się nad tym, czym tak naprawdę jest niepodległość i co ona dla nas dzisiaj oznacza. Młode pokolenia Polaków nie pamiętają zła wojen i oczywistym dla nich jest, że żyjemy w wolnym kraju a słowo „niepodległość” często kojarzy się tylko ze stronami podręczników historii. Jednak to właśnie my mamy patriotyczny obowiązek pilnowania abyśmy nie utracili tego, o co nasi przodkowie tak bardzo walczyli.
Te nieco ponad sto lat niepodległości ukazuje, że nie jest ona nam dana raz na zawsze. To my, wszyscy razem i każdy z osobna, powinniśmy każdego dnia dbać o ten przywilej. Przywilej niepodległości, przywilej życia w wolnym kraju, dlatego każda chwila braku czujności, niedbalstwa, nieuwagi może nas doprowadzić do utraty tego, co zostało osiągnięte z takim wysiłkiem.
Z tego powodu dzień 11 listopada łączy przeszłość z teraźniejszością i kieruje nasze spojrzenie w przyszłość ponieważ to od nas samych zależy, czy potrafimy docenić to co mamy. Jeszcze raz odwołam się do Józefa Piłsudskiego, bohatera tamtych wydarzeń, który powiedział:
„Naród który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.
Piotr Nawała