1 LISTOPDA – WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

2 LISTOPADA – ZADUSZKI

„Śpieszmy się kochać ludzi,
Tak szybko odchodzą”

Uroczystość Wszystkich Świętych, to w Kościele katolickim uroczystość wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Obchodzona jest corocznie 1 listopada i połączona z obchodami następującego po niej Dnia Zadusznego (dzień modlitw za wszystkich zmarłych). Uważa się, że tradycja tego święta wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu wszystkich męczenników chrześcijańskich i znana jest już od czasów starożytnych.  W dniu uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia – Dzień Zaduszny, odwiedzamy cmentarze, aby pomodlić się, przyozdobić groby kwiatami i zapalić znicze. W ten symboliczny sposób czcimy pamięć bliskich, którzy odeszli.

Do tej pory uczniowie naszej szkoły rokrocznie czcili pamięć zmarłych,  wspólnie z wychowawcami swoimi bądź wychowawcami świetlicy, odwiedzając cmentarze, aby zapalić to symboliczne światełko pamięci na grobach ludzi zasłużonych dla naszego miasta czy kraju. Nie zapominaliśmy także o grobach opuszczonych, o które być może nie ma już kto zadbać. Uczniowie uczestniczyli również w Zaduszkach zorganizowanych przez Muzeum Regionalne. Staraliśmy się wpajać to wszystko, co stanowi naszą tożsamość narodową, tradycję, w końcu świadczy jakimi jesteśmy ludźmi.

Jednak jak w wielu przypadkach, tak i w tym  COVID również pokrzyżował nasze plany. Nie mogąc (czasowo) kontynuować tego pięknego zwyczaju, prosimy Was – uczniowie kazimierzowskiej „Dwójki”, będąc na cmentarzu z rodzicami zapalcie dodatkowe,  zniczowe światełko zwłaszcza Tym, o których nie ma już kto pamiętać.

Joanna Cholewa