26 maja „Dzień Matki”

„DLA CIEBIE MAMO…”

„…Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
Za to, że wskazujesz mi drogę w mroku,
Za to, że dni moje tęczą malujesz,
Dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.”

/K.I.Gałczyński/

Dzień Matki to święto ku czci matek obchodzone jako wyraz szacunku, miłości i wdzięczności dla ich wysiłków na rzecz wychowania. Jego początki sięgają czasów starożytnych.  Grecy i Rzymianie otaczali kultem boginie – matki. Upadł on wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, które zabraniało wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił jednak w XVII w. w Anglii pod nazwą „Niedziela u matki”. Dzień, w którym obchodzono to święto był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matkom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy. Święto zarzucone w XIX w. ponownie zaczęto obchodzić po zakończeniu I wojny światowej.

W Stanach Zjednoczonych w 1858roku ogłoszono Dni Matczynej Pracy. W 1872roku zmieniono nazwę na Dzień Matek dla Pokoju, by ostatecznie w 1905roku ustanowić Dzień Matki.

W Polsce Dzień Matki obchodzono już przed II wojną światową przy czym jego organizacją zajmował się PCK. Po wojnie ostatecznie ustalono, że święto będzie obchodzone 26 maja. Ma ono charakter międzynarodowy i jest obchodzone na całym świecie, chociaż w różnych terminach. W niektórych krajach zbiega się ono z Dniem Kobiet przypadającym na 8 marca.

W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci na całym świecie obdarowują  mamy laurkami i prezentami, chcąc uczcić ich święto i wyrazić im swoją miłość.

Wszystkim Mamom z okazji ich święta serdeczne życzenia – pociechy z dzieci, zdrowia, radości i dużo miłości śle „Alma Mater” skawińskich szkół –

kazimierzowska „Dwójka”.

Joanna Cholewa