Już za nami JUBILEUSZOWA  25.  AKCJA  „SPRZĄTANIE ŚWIATA- Polska 2018”

POD HASŁEM – „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”

 

W tym roku szczególnie ważny był przekaz:

„Segregujmy odpady, wrzucajmy odpady do właściwych pojemników tak, aby również jakość segregacji była jak najwyższa!

Już od lat uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się do ogólnopolskiej akcji. Tak było również w tym roku.  W piękny wrześniowy dzień, korzystając ze słonecznej pogody, spora grupa uczniów wyruszyła w teren. Starsze klasy sprzątały okolice Gubałówki i Starorzecza, a młodsi uczniowie porządkowali teren wokół szkoły oraz Park Miejski.  Uczniowie klas IV – VIII wykonali plakaty, hasła, komiksy i kaligramy propagujące selektywną zbiórkę odpadów. Nad koszami, na korytarzach szkoły, zawisły obrazkowe instrukcje – co i jak wyrzucać do pojemników. Będą one ułatwiać i przypominać, szczególnie pierwszoklasistom, segregacje śmieci na co dzień.

Wychowawcy klas 1-3 zorganizowali zajęcia ekologiczne. 

Klasy pierwsze uczyły się jak rozpoznać pięć rodzajów śmieci. Pomagała im w tym bajka ekologiczna „Jak jelonek uczył segregować śmieci”.

Klasy drugie oglądały filmy ekologiczne i utrwalały zasady segregacji odpadów, a także projektowały nowe rzeczy z odpadów, które nadają się do ponownego użycia.

Uczniowie klas trzecich zastanawiali się nad tym – Ile produkujemy odpadów? Jak kupować, aby mniej śmiecić? -Ile odpadów wytwarza kilkuosobowa rodzina?   Klasa 3b postanowiła porządkować teren wokół szkoły. Uczniowie byli dumni z wykonanego zadania.

Praktyczne działania podjęte w szkole podczas Akcji Sprzątania Świata, z pewnością przełożą się na poprawę selektywnej zbiórki odpadów w szkole i w domach.

Jedno z wyzwań tegorocznej JUBILEUSZOWEJ AKCJI to:

Zbieramy – sprzątamy – nie śmiecimy

Celem jest zorganizowanie zbiórki niepotrzebnych telefonów komórkowych.  Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do włączenia się do tej akcji. 

Zużyte TELEFONY KOMÓRKOWE będziemy zbierać do  12 X 2018 r.     

Telefony zbieramy jako darowiznę rzeczową dla Fundacji Nasza Ziemia. Osoby darowujące telefony powinny we własnym zakresie usunąć z aparatów wszelkie dane. Środki pozyskane dzięki podarowanym telefonom przeznaczone będą na realizację prowadzonego przez Fundację Nasza Ziemia programu Zielona Stopa Filantropa, którego celem jest modernizacja sprzętu AGD w placówkach służących dzieciom lub osobom starszym oraz promowanie i zwiększanie efektywności energetycznej.

Po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy działać na rzecz naszego środowisko.  

 

Koordynatorzy akcji: kl. I- III mgr Danuta Kotula
IV– VIII mgr Bożena Socha