Świetlica

 

 Z życia świetlicy 2017/18

 

MAJ

RÓWIEŚNICY Z RÓŻNYCH KRAJÓW

W ramach zajęć „Poszukiwacze przygód” odbyliśmy w tym roku szkolnym wiele dalekich podróży.

Ostatnio mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda dzień z życia naszych rówieśników z Madagaskaru. Chłopiec o imieniu Manisa mieszkający na wzgórzach Madagaskaru opisał swoje codzienne obowiązki, troski i marzenia. zobacz..

Mieliśmy też okazję dowiedzieć się jak wygląda system edukacji w Wielkiej Brytanii, który bardzo różni się od naszego.  Oto parę ciekawostek: czytaj dalej..

 

kres

 

KĄCIK KOMPUTEROWY W ŚWIETLICY

                 Do Internetu sięgamy coraz częściej, czytając wiadomości, zgłębiając wiedzę, poszukując różnych ofert, czy też rozrywki.

W świetlicy zostało zorganizowane stanowisko komputerowe. Mogą z niego korzystać uczniowie przebywający pod opieką świetlicową. To właśnie dla nich został opracowany „Regulamin korzystania ze stanowiska komputerowego”. Zgodnie z wytycznymi stanowisko komputerowe w świetlicy szkolnej służy wyłącznie do celów edukacyjnych, informacyjnych, niezbędnych w procesie kształcenia. Uczniowie korzystają ze stanowiska komputerowego w wyznaczonym czasie, zazwyczaj przed lub po zajęciach szkolnych. Wychowawcy świetlicy opracowali katalog bezpiecznych i interesujących stron edukacyjnych takich jak: https://klikankowo.jimdo.com/, http://www.matzoo.pl/, http://pisupisu.pl/, http://www.zyraffa.pl/edukacja/, http://www.pyrek.pl/, http://www.math.edu.pl/testy, itp. Pomagają one w przygotowaniu do zajęć edukacyjnych, w uzupełnianiu zaległości w nauce, a przede wszystkim dostarczają dzieciom pozytywnych emocji i dobrej zabawy.

Nasze prace w programie Microsoft Paint zobacz …..

 

 

kres

 

KWIECIEŃ

NASZE SUKCESY

 

Przed Świętami Wielkanocnymi mieliśmy okazję zaprezentować naszą twórczość poza Skawiną.

Nasze starania  zostały docenione. Dużym sukcesem jest zdobycie wyróżnienia w konkursie plastyczny na Wielkanocną Kartkę Świąteczną organizowanym przez Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Kartkę wykonała Julia  Figuła z klasy 4.

Bardzo też ucieszyła nas wiadomość ze Szkoły Podstawowej Nr 162 w Krakowie, która była organizatorem Ogólnopolskiego Międzyświetlicowego Konkursu „Palma Wielkanocna”.

Palma  wykonana przez Helenę Król z kl 3a zdobyła pierwszą nagrodę, natomiast palmy Pauliny Kapołki 3a i Karoliny Radłowskiej 4a zostały wyróżnione.     

 

  

kres

MARZEC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jajko wielkanocne wykonane przez wszystkich uczniów klas I – III – symbol narodzin i nowego życia.    

 

kres

 

 

DOMOWA ŚWIETLICA – Wielkanocne jajka

Pisanki to jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji wielkanocnych. Pięknie udekorowane jajka stanowią urozmaicenie każdego koszyczka i świątecznego stołu.

Domowa świetlica przedstawia prosty sposób na ozdobienie styropianowych jajek kolorową bibułą.
Wykonywanie ich będzie świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, która krok po kroku pomoże ci w ich wykonaniu.

 

 

kres

 

 

DLACZEGO, PO, CO, JAK – I ty możesz zostać iluzjonistą!

Dzieci bardzo chętnie przenoszą się w świat baśni, czarów i magii. Taką właśnie okazję miały podczas kolejnych zajęć świetlicowych z cyklu, „Dlaczego, po co, jak?”  Zabawa w czarowanie bardzo wszystkim się podobała, szczególnie, gdy samemu można było pełnić przez chwilę rolę asystenta lub spróbować  sztuczek: zanikających i przemieszczających się gumek, czarować przy pomocy wody i papieru, odkryć tajemnicę pokrojonego banana. 

Była to nie tylko nauka sztuczek magicznych, ale także świetne ćwiczenie dla umysłu! Podczas takiej wspólnej zabawy, dzieci rozwijały koncentrację, logiczne myślenie jak również zdolności manualne!

Teraz to oni mogą czarować w domu i na podwórku, wprawiając w zachwyt i zdziwienie swoją rodzinę i kolegów.

 

 

 

 

 

 

 

 

kres

LUTY

II ETAP ROZGRYWEK WARCABOWYCH

W świetlicy zakończył się II etap rozgrywek warcabowych.
Oto zwycięzcy:

I miejsce – Chrenowski Filip
II miejsce – Daszkiewicz Mateusz
III miejsce – Śmietański Zaremba Kamil, Figuła Paweł 

Wszystkim gratulujemy zapału i umiejętności!

Zapraszamy do III etapu rozgrywek warcabowych, który będzie trwał do końca maja 2018r.

 

kres

 

ŚWIĘTO WIOSNY W CHINACH

 

Tym razem w ramach zajęć „Poszukiwacze przygód” dowiedzieliśmy się, że Święto Wiosny czyli  Nowy Rok  w Azji Wschodniej  – w krajach, w których je się pałeczkami – rozpoczyna się na przełomie stycznia i lutego.

czytaj więcej …..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kres

 

STYCZEŃ

 

WYNIKI GMINNEGO KONKURSU ŚWIETLICOWEGO „POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Miło nam poinformować o naszym sukcesie w Gminnym Konkursie Międzyświetlicowym „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Skawinie.

Wykonana przez nasze dzieci praca zajęła II miejsce w kategorii kreatywne podejście do tematu, globalne ujęcie.
Pracę wykonały: Kinga Żelichowska, Amelia Krupnik Anastazja Wąsiołek, Amelia Dudziak.
Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!

 

 

 

 

 

kres

 

 

DOMOWA ŚWIETLICA – DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Z okazji zbliżających się DNI BABCI (21 stycznia) I DZIADKA (22 stycznia) przygotowaliśmy dla was 3 propozycje na prezent dla Babci i Dziadka, które na pewno sprawią radość waszym bliskim. Zróbcie coś własnoręcznie i nie dajcie się lenistwu kupując coś gotowego. Babcia i Dziadek zasługują na przygotowanie czegoś specjalnego i wyjątkowego. Dołączyliśmy również wierszyki i życzenia z okazji ich święta, które możecie umieścić na swoich laurkach.

 

Nasze propozycje to:

 

 

 

 

 

 

 

kres

 

ZWYCIĘZCY ŚWIETLICOWEGO KONKURSU „ZDROWA RYMOWANKA”

Rozstrzygnięto świetlicowy konkurs „Zdrowa rymowanka”. Wybór jak zwykle był bardzo trudny – wiersze ciekawe, pomysłowe, czasem zabawne.

A oto zwycięzcy:
I miejsce – Hreśka Liwia,  Dreher Iga
II miejsce – Julia Brózda, Paulina Kapołka
III miejsce Julia Jasińska i Maria Burnat, Filip Chrenowski
Wyróżnienia: Sabina Węglarz, Adrianna Nytko

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia konkursowe i trud włożony w przygotowanie wierszy i rymowanek!

 

kres

 

ŚWIETLICOWE OBSERWACJE POGODY WEDŁUG WIERZEŃ LUDOWYCH – prognoza pogody na cały Rok 2018.

Kiedy jeszcze nie było telewizorów i prognozy pogody, a ludzie musieli jakoś planować prace w polu, pasterze i rolnicy uważnie przypatrywali się niebu, drzewom, zwierzętom odnajdując znaki zapowiadające taką, a nie inną pogodę.
Stare przysłowie ludowe zdradza, jak przewiedzieć pogodę na cały nadchodzący rok. Wystarczy obserwować i zapisywać zmiany pogody każdego kolejnego dnia poczynając od dnia 13 XII od Św. Łucji, a kończąc w Wigilię 24 XII.
Dzięki naszym „świetlicowym” obserwacjom pogody w tych dniach dowiesz się jaka będzie pogoda w 2018 roku. 

czytaj więcej ….

 

kres

 

 

GRUDZIEŃ

 

Najserdeczniejsze życzenia
spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze
oraz samych szczęśliwych dni
w nadchodzącym Nowym 2018 Roku
wraz z podziękowaniami za dotychczasową współpracę
składają nauczyciele świetlicy.

 

 

kres

 

DOMOWA ŚWIETLICA – Zapraszamy rodziców do wspólnej zabawy

Na świetlicy rozpoczęliśmy realizację projektu DOMOWA ŚWIETLICA.  Na stronie Internetowej zamieszczane będą propozycje prac i ciekawych eksperymentów (krok po kroku), które rodzice mogą  z dziećmi wykonywać w domu w ramach wspólnie spędzanego czasu.
Dostarczone zdjęcia wspólnie wykonanych w domu prac będą zamieszone na naszej stronie za zgodą zainteresowanych.
Serdecznie zapraszamy do współpracy i życzymy miłej zabawy.

 

kres

 

 

ŚWIĘTO GÓRNIKA – INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, EKSPERYMENTY

Z okazji Święta Górnika cały grudniowy tydzień poświęcony był temu zagadnieniu.  Dzieci dowiedziały się o ciężkiej, trudnej i niebezpiecznej pracy pod ziemią oraz znaczeniu tejże pracy w naszym codziennym życiu. Poznały historię patronki górników Świętej Barbary i legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią.

 

Czytaj więcej …..

 

 

 

kres

 

 

LISTOPAD

 

 

„HOKUS-POKUS, CZARY-MARY,
NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY.”

 

29 i 30 listopada w świetlicy szkolnej zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki.  Były to dni radosnych wróżb i zabaw. Uczniowie klas I – III zapoznali się z tradycjami i historią powstania tego święta, a następnie wróżbom i przepowiedniom nie było końca.

Czytaj więcej …

 

kres

 

MISIAKI- PLUSZAKI

25 listopada –to dzień długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci, które kochają zabawki, a w szczególności „pluszaki”. Właśnie tego dnia po raz kolejny obchodzony jest w Polsce „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Wychowawcy świetlicy włączyli się aktywnie w obchody tego szczególnego dnia, zapraszając do wspólnej zabawy wszystkich uczniów klas I-III. To właśnie dla nich został przygotowany wielki kartonowy „Miś”, który systematycznie zapełniał się łatkami z rozmaitych materiałów. W taki sposób powstał wielki, kolorowy, łaciaty „Miś”. Wszyscy mogli go podziwiać na szkolnym holu.

Czytaj więcej ….

 

kres

 

I ETAP ROZGRYWEK WARCABOWYCH (czytaj więcej …..)

 

kres

DLACZEGO, PO CO, JAK?MAGIA PAPIERU

To następne kreatywne zabawy zmuszające do myślenia, przeprowadzone w ramach kolejnych zajęć „Dlaczego, po co, jak ?” Otwarta głowa, kartka papieru, nożyczki – to wszystko, co było nam potrzebne do dobrej zabawy! Bardzo proste, a zarazem ciekawe doświadczenia z papierem  zadziwiły każdego z nas.
Zginając, skręcając, przecinając kartkę papieru uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytania: Jak z krzyżyka zrobić kwadrat?, Jak przejść przez kartkę?, Jak powiększyć dwukrotnie obwód koła?, Jak z jednego koła zrobić dwa złączone koła lub serca?
Prezentacja w domu przez dzieci poznanych fascynujących sztuczek i trików z kartką papieru będzie okazją do zaskoczenia  rodziców swoimi umiejętnościami, a zarazem jest to świetny pomysł na ciekawe spędzenie czasu z całą rodziną w ponure, chłodne dni.

Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na jedno z pytań –  „Jak z krzyżyka zrobić kwadrat?”, postępuj zgodnie z wskazówkami Igi Dreher z 3f  (zobacz ….).

kres

ZAPROSZENIE NA WRÓŻBY ANDRZEJKOWE (czytaj więcej …)

 

kres

 

 

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

W dniach poprzedzających 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, na świetlicy prowadziliśmy różne zajęcia związane z tym tematem. W ramach zajęć manualnych dzieci wykonywały nasze symbole narodowe – godło oraz kotyliony, które zostały wyeksponowane na gazetce ściennej.
Podczas pogadanki mieli okazje poznać fakty związane z tym świętem oraz postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz Józefa Piłsudskiego poznali generała Józefa Hallera, który urodził się i mieszkał w pobliskich Jurczycach.
W ramach zajęć umuzykalniających, śpiewaliśmy piosenki legionowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kres

 

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

2 listopada wspominaliśmy swoich biskich zmarłych. Wybraliśmy się też na cmentarz w Skawinie. Zapaliliśmy symboliczne znicze na grobie Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny.
W ramach zajęć „Poszukiwacze przygód” dowiedzieliśmy się jak w innych krajach obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych (czytaj więcej ….).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kres

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

 

CO SŁYCHAĆ W KLUBIE POSZUKIWACZY PRZYGÓD? – CZYLI PODRÓŻ WYOBRAŹNI.

Rozpoczęliśmy cykl zajęć w ramach pracy świetlicy. Podczas nich dzieci mogą zapoznać się z najbardziej interesującymi wydarzeniami, najpiękniejszymi krajobrazami czy najdziwniejszymi zwierzętami. Podróżując przez kontynenty poznajemy również muzykę, kulturę i obyczaje zamieszkujących je ludzi. Gramy na instrumentach, naśladujemy dźwięki. Dotychczas poznaliśmy Afrykę, teraz czas na nowe kraje i nowe przygody.

 

 

kres

DLACZEGO, PO CO, JAK?

Październikowy cykl zajęć, „Dlaczego, po co, jak?” poświęcony był eksperymentalnemu poznawaniu tajników jesieni.

Podczas tych zajęć uczniowie uczyli się rozpoznawać jesienne zapachy, poznali odpowiedź na nurtujące ich pytania, „Dlaczego liście spadają z drzew?” oraz „Dlaczego jesienią liście są kolorowe?”. Okazało się, że na tak oczywiste i znane przez uczniów zjawiska i zmiany zachodzące jesienią, nie są już tak proste odpowiedzi.

Ostatnio dowiedzieli się „Jak zrobić wodne dzwonki melodyczne” mając do dyspozycji wodę i zwykłe szklanki. Eksperyment zakończył się koncertem, jakiego jeszcze nie było!

O wynikach kolejnych eksperymentów jeszcze usłyszycie!

  

 

 

 kres

 

 

JESIENNE PLENERY

W ramach pracy świetlicy dzieci biorą udział w wycieczkach do parku. Oprócz zabaw ruchowych na placu zabaw, w linarium czy siłowni na Błoniach Skawińskich, obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Zbieramy liście, żołędzie, kasztany, z których później (w świetlicy) tworzymy przestrzenne jesienne kompozycje, wskazujemy zmiany zachodzące w krótkim czasie.

Ostatnio mogliśmy zaobserwować wyniki pracy bobrów – w charakterystyczny sposób podgryzione drzewa (zdj) Być może podczas następnego spaceru drzewa będą już zwalone, na wpół zatopione w Skawince. To wszystko opiszemy następnym razem.

 

 

 

kres

 

 

WRZESIEŃ

 

DLACZEGO, PO CO,  JAK?

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam.
                                                                Konfucjusz

 

To zajęcia, podczas których uczniowie na drodze doświadczeń, eksperymentów i  metod aktywizujących poznają odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Mają one na celu przybliżenie im świata natury, zachęcanie do odkrywania różnych zjawisk, jak również rozwijanie zdolności poznawczych.

W tym miesiącu uczniowie wykonując doświadczenia dowiedzieli się: „Dlaczego pada deszcz?”, Co to jest wiatr i jak powstaje?

 

 

kres

 

TURNIEJ SZACHOWY I WARCABOWY  (zobacz więcej)

 

 

 

kres

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku nasza świetlica włączyła się w akcję sprzątania świata. 15 września wyruszyliśmy do parku miejskiego w Skawinie. Wysprzątaliśmy teren placu zabaw i wokół linarium. Doskonale się bawiliśmy i pożytecznie spędziliśmy czas. Oprócz porządkowania terenów rekreacyjnych obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Mieliśmy szczęście, bo pięknie zaprezentowała się nam czapla siwa widok rzadko spotykany. Najpierw dostojnie brodziła brzegiem Skawinki a następnie odleciała. Zobaczyliśmy rozpiętość skrzydeł i smukłą sylwetkę w locie.            

Dzieci, które w tym czasie przebywały w świetlicy wykonywały prace plastyczne – plakaty o tematyce związanej z akcją „ Nie ma śmieci – są surowce”. Jak zwykle połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

kres

 

JESTEŚMY BEZPIECZNI W DRODZE DO I ZE SZKOŁY

W celu propagowania świadomego, odpowiedzialnego i bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym cały wrześniowy tydzień poświęcony był temu zagadnieniu.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie poznali oraz utrwalili sobie zasady zachowania się na drodze i przechodzenia przez jezdnię. Poznali różne rodzaje znaków drogowych, oglądali ich modele. Utrwalili również znaczenie i zasady działania sygnalizacji świetlnej. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach, podczas których obserwowali ruch uliczny w pobliży szkoły. Poznali w praktyce 5 zasad przechodzenia przez jezdnię i znaczenie znaków drogowych znajdujących się w pobliżu szkoły. Podczas spaceru nauczyciele uczulali ich na bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności na pobliskich skrzyżowaniach.

Uczniowie wykonali prace dotyczące ruchu drogowego, uczestniczyli w grach i zabawach tematycznych m.in. „Kapsle uliczne”, „Makieta uliczna”.

 

 

 

 

 

kres

 

WSPOMNIENIA Z WAKACJI

Minęły wakacje – czas beztroski i wypoczynku. Pierwsze chwile po w szkole upłynęły nam na opowieściach o wakacyjnych przygodach. Dzieci wspominały miejsca, w których były, wskazywały je na mapie.  Mówiły o przywiezionych pamiątkach, kolorowały wakacyjne obrazki, układały z klocków wakacyjne wspomnienia. Nauczyły się  piosenki „Znowu do szkoły”.

 

 

 

 

 

kres

 

WITAJ SZKOŁO!

We wrześniu do naszej świetlicowej gromadki dołączyły dzieci z klas pierwszych, dla których wszystko było nowe i nieznane. Dlatego w pierwszych tygodniach otoczono je szczególną uwagą. Nasze działania skierowane były na pomoc w zaadaptowaniu się w grupie świetlicowej.

Podczas zajęć dzieci zapoznały się z regulaminem świetlicy oraz poznały zasady jej funkcjonowania. Organizowano zabawy integracyjne sprzyjające wzajemnemu poznaniu się, zaprezentowano różne formy spędzania czasu w świetlicy oraz zabawki, gry i inne sprzęty służące zabawie, zwracając uwagę na obowiązek dbania o nie oraz porządkowania miejsc zabawy. Przeprowadzono pogadanki na temat zasad bezpiecznej zabawy w salach i na placu zabaw.

W rozmowach uczestniczyli również uczniowie z klas starszych, którzy przypomnieli sobie zasady działania świetlicy, jej regulamin, ze szczególnym uwzględnieniem zgłaszania wejść i wyjść.

 

 

 

 

 

kres