85 urodziny SP2

 

zdj 5

 

11 stycznia 2017r. na długo zapisze się w pamięci całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2  w Skawinie. W tym dniu odbyła się szczególna uroczystość, 85 urodziny naszej Dwójki.

 

 „Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przeszłości głęboko zakorzenionej w sercach i pamięci ludzkiej…”  P. Bosman

 

      Tymi słowami Pani Dyrektor Halina Buchowska przywitała licznie zgromadzonych w sali gimnastycznej gości. Zaszczycili nas swoją obecnością: Proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie Ks. Prałat Edward Ćmiel, w imieniu Senatora Rzeczpospolitej Polskiej  Marka Pęka – Dyrektor Biura Senatora Antoni Holik, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Członek Zarządu Rady Powiatu Krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Witold Grabiec, Burmistrzowie MiG Skawina Paweł Kolasa i Norbert Rzepisko, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Ewa Masłowska i Ryszard Majdzik, Radni Miasta   i  Gminy Anna Wąsowicz i Artur Wątor, Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie Lidia Pycińska, Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia Skawinie Marek Marzec, Sekretarz Gminy Ewa Szczepanik, Główna Księgowa Placówek Marzena Bulanda, Inspektor Wydziału Edukacji i Zdrowia Alicja Płonka, Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii Małgorzata Kopeć, Prezes Fundacji Dar Serca Urszula Wiącek, Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Skawiny Stanisław Grodecki, Prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast oraz Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie Krystyna Droździewicz, Dyrektor CKiS w Skawinie Janusz Bysina, Dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski oraz liczne grono zaprzyjaźnionych z naszą placówką Dyrektorów Szkół Podstawowych, Gimnazjów, Liceum Ogólnokształcącego, Przedszkoli, a także Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy. Marszałek Jacek Krupa przysłał adres okolicznościowy.       

      Pani Dyrektor powitała również Prezydium Rady Rodziców, nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły oraz licznie zgromadzonych rodziców, babcie i dziadków. Szczególne słowa powitania skierowała do emerytowanych Dyrektorów w osobie Pani Zofii Gładyś, Pani Stanisławy Żmudy, Pani Haliny Boby oraz wszystkich emerytowanych nauczycieli i pracowników SP2.

W tym dniu ze szczególnym wzruszeniem myśleliśmy również o pedagogach, absolwentach i pracownikach szkoły, którzy odeszli. Pomimo, że nie było ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia. Ich pamięć uczciliśmy minutą ciszy.

Uroczystość, którą fenomenalnie prowadzili Zuzanna Szeremeta i Jakub Boksa z klasy 6b, rozpoczął  polonez, którego dostojnie zatańczyły dzieci z klas 2a i 2b. Impreza była swoistą lekcją historii, w czasie której nawiązaliśmy do czterech poprzednich wspominając bohaterów naszej małej ojczyzny, naszego papieża Jana Pawła II, Żołnierzy Wyklętych i Janusza Korczaka. Uczniowie w ciekawy sposób prezentowali osiągnięcia i historię szkoły minionych i obecnych lat. Na uroczystość przybyli Józef Piłsudski w osobie Aleksandra Sikorskiego z klasy 6d oraz sam król Kazimierz Wielki, w którego postać wcielił się Krzysztof Trela z klasy 6d. Dopełnieniem przedstawienia były dziewczynki – cyferki z klas 5a, 5d i 6a (Kornelia Baliga, Kamila Woźniczka, Amelia Król, Amelia Kaczmarczyk, Patrycja Konieczna, Maja Byczek, Paulina Młodzik, Gabriela Krupnik), które prezentowały najważniejsze daty z życia szkoły. Nie możemy także pominąć kolorowych gości z klas drugich, którzy w urodzinowych czapeczkach podkreślali w swoich wypowiedziach niezwykłość naszej Jubilatki. Podniosłą atmosferę zawdzięczamy chórowi pod kierunkiem Pana Roberta Budzynia, który wykonał piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję. Teksty dwóch z nich napisała nasza koleżanka, Pani Joanna Cholewa. Perfekcyjne wykonanie zawdzięczamy Kacprowi Szczurkowi z klasy 6a i jego Mamie.

Niezwykłymi prezentami dla Dwójki były:

  •  taniec Chocolate – w wykonaniu uczennic z klas piątych, przygotowanych pod kierunkiem Pani Urszuli Korczyńskiej;
  • taniec  zaprezentowany przez cheerleaderki przygotowane przez Panią Sabinę Piechówkę;
  • występ naszego absolwenta, Igora Zygmunta, który brawurowo zagrał utwór zespołu Metallica na gitarze elektrycznej;
  • śpiew: Karoliny Marzec, Joanny Operacz, Oliwii Birówki,  Kacpra Szczurka i Kamila Józefczyka;
  • wizyta angielskiego gentelmana (Adrian Krawczyk klasa 5d), dzięki któremu dowiedzieliśmy się, od kiedy w naszej szkole dzieci uczą się języka angielskiego;
  • prezentacja Z życia szkoły przygotowana przez Panie Elżbietę Puchałę i Elżbietę Stachurę – Górę, którą przedstawili Pani Urszula Kasiarz i Pan Piotr Kazana;
  • prezentacja certyfikatów, które nasza szkoła zdobyła na przestrzeni lat (w rolę prezenterów wcielili się chłopcy z klas 6: Karol Klimek, Jakub Mizera, Adrian Warszawski, Tadeusz Zemeła, Dawid Dąbrowski, Sebastian Szklarski, Sebastian Haupa i Dominik Sikora).

Podniosłą i uroczystą atmosferę zawdzięczamy pięknym dekoracjom przygotowanym przez Panie Annę Biały i Dorotę Banach oraz wspaniałym strojom wykonanym przez p. Wicedyrektor Dorotę Faber.

Niezwykle wzruszającym momentem był ten, w którym Pani Dyrektor sprawdziła listę obecności i zaprosiła na środek szczególnych gości – absolwentów SP2. Jak podkreśliła są oni dumą i niezwykłą wizytówką naszej placówki. Wręczając im symboliczną tarczę absolwenta, podziękowała za przybycie.

Pani Dyrektor Halina Buchowska wyraziła szczere uznanie dla wysiłku wszystkich pracujących w SP2 Dyrektorów, nauczycieli i pracowników, którzy przez wiele lat tworzyli historię i tradycję szkoły, prowadzili ją do sukcesów, wychowywali, wpajali właściwe wartości, wpływali na rozwój placówki i jej pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym.

Złożyła też serdeczne podziękowania obecnym nauczycielom i pracownikom za wszystko to, co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów.

Na ręce Pani Dyrektor dostojna Jubilatka otrzymała mnóstwo życzeń i prezentów od zaproszonych Gości.

Na zakończenie aktorzy zostali obdarowani przez Radę Rodziców słodką niespodzianką. Na scenę wjechał olbrzymi tort, który został skonsumowany po występach. W tym miejscu musimy podziękować Rodzicom, którzy zaangażowali się w uroczystość przygotowując dla gości słodki poczęstunek, a także paniom z naszej kuchni, które włączyły się w przygotowania poczęstunku dla gości.

To była naprawdę wspaniała uroczystość. Zarówno absolwenci jak i byli pracownicy życzyli sobie wzajemnie, a w dobrym zdrowiu i podobnej kondycji spotkać się na obchodach setnych urodzin Jubilatki. Miejmy nadzieję, że te życzenia się spełnią….

 

 Zobacz zdjęcia w galerii