Kultura bycia

Realizacja zadania w klasach V w ramach projektu „W drodze ku wartościom”.

„Kultura bycia” – to wartość, którą zajmowali się przez ostatnie dwa miesiące uczniowie klas piątych.  Na godzinach wychowawczych wyjaśniali pojęcie „kultura bycia”, wyszukali synonimy –  kultura osobista, obycie, ogłada, grzeczność, uprzejmość, dobre wychowanie czy też obcojęzyczne zwroty savoir – vivre, bon ton. Następnie rozmawiali na temat obserwowanych najczęściej w szkole, na ulicy, w sklepie, w autobusie, domu itp. zachowań niekulturalnych.

Natomiast główne zadanie uczniów polegało na przedstawieniu właściwego zachowania w tych sytuacjach –  omówieniu grzecznych i kulturalnych zachowań, ale ujęcie ich (w formie scenki, stop klatki) na zdjęciu. Efekty swych działań uczniowie zaprezentowali
w  pracach plastycznych, na plakatach, zdjęciach (klasa Va) oraz prezentacji (kl. Vb). Zachęcamy do obejrzenia wyników ich pracy.