Fundacja Czas Dzieci po raz kolejny zorganizowała w bibliotece „Ostry Dyżur Literacki”. Tym razem zajęcia czytelnicze miały miejsce w Skawinie w Miejskiej Bibliotece Publicznej a uczestnikami byli uczniowie klasy Ib z naszej szkoły.
11 grudnia pod opieką p. D. Janas i p. K. Karelus pierwszoklasiści udali się do biblioteki. Tam, w scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendowali wartościowe książki dobrane indywidualnie do wieku, preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych. Akcja miała na celu wyleczenie z alergii na czytanie i uzdrowienie tych, którym się wydaje, że czytanie jest nudne. Panie doktor wzywały do swojego „gabinetu” kolejnych „pacjentów”, wypytywały o zainteresowania i najchętniej czytane lektury. Następnie przepisywały na receptę tytuły książek i ich dawkowanie. Niektórzy uczniowie już na miejscu pożyczali zalecane pozycje, inni muszą przyjść w późniejszym terminie z rodzicami, aby dopiero zapisać się do biblioteki i zrealizować swoją receptę.

W czasie, gdy dwoje dzieci przebywało w gabinecie lekarskim, pozostali pierwszoklasiści oglądali prezentację dotyczącą świąt Bożego Narodzenia. P. J. Węgrzyn – zastępca dyrektora MBP – opowiadała o zwyczajach i tradycjach świątecznych na całym świecie.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał także pigułkę mądrości.

Warto dodać, że panie lekarki podsuwały swoim pacjentom tylko te książeczki, które mogły je zainteresować, publikacje wartościowe literacko i graficznie. Tak zachęcony młody czytelnik nie zniechęci się do czytania i częściej będzie zasiadać do lektury.

Miejmy nadzieję, że ten projekt wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyniesie zamierzone efekty i najmłodsi czytelnicy wyleczyli się z alergii na czytanie.

Krystyna Karelus