Wycieczka do Wieliczki

3 listopada 2021r  uczniowie z klasy IIIA i IIIB  uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki  w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę”, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Celem głównym było wzbudzenie zainteresowania ciekawymi zabytkami Polski i legendami z nimi związanymi.

Wycieczka rozpoczęła się o godzinie  9. 40 zbiórką w szkole, następnie przeszliśmy do autokaru. Do Wieliczki dojechaliśmy około godziny 10.30. gdzie przywitaliśmy się z przewodnikami, którzy towarzyszyli nam podczas zwiedzania kopalni w formie niezwykłego, magicznego spaceru – „Odkrywania Solilandii”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokonania solnego labiryntu
w poszukiwaniu bajkowych postaci i przedmiotów, które Skarbnik sprytnie ukrył w zakamarkach kopalni. Po drodze spotkaliśmy sympatycznego skrzata Soliludka, który spał pod sufitem. Zadaniem dzieci było obudzenie skrzata, który przejął rolę przewodnika. Ciekawie i humorystycznie oprowadził nas po różnych  miejscach w kopalni. Wszystko wydawało się magiczne, potężne rzeźby i komory były oświetlane delikatnym światłem. Poznaliśmy historię
i tajemnicę kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli do Polski. Szczególne wrażanie wywarła na nas kaplica dedykowana św. Kindze, gdzie podziwialiśmy w niej wspaniałe żyrandole, ołtarz, rzeźby oraz solne posadzki. W skupieniu oglądnęliśmy świetlny spektakl nad brzegiem solnego jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina.

         Po długiej pełnej wrażeń wędrówce doszliśmy do komnaty, w której usiedliśmy na wygodnych pufach i tam spotkaliśmy się z dobrym duchem kopalni – Skarbnikiem, który przepytał dzieci z wiedzy na temat kopalni i poczęstował je solilizakami. Aby wykonać prawidłowo wszystkie zadania uczniowie musieli uważnie słuchać opowieści przewodnika.

Na zakończenie zjedliśmy obiad w podziemnej restauracji.  Po pysznym posiłku wyjechaliśmy na powierzchnię windą używaną niegdyś przez górników.

Następnie spacerkiem udaliśmy się do pobliskiej Tężni Solankowej, aby skorzystać ze zdrowych walorów wielickiej soli.

Podsumowując:

  • bogaty program zapewnił uczniom sporą dawkę wiedzy i aktywny wypoczynek w leczniczym mikroklimacie solnych komór.
  • Dzieci przeżyły niezwykłe przygody w solnych podziemiach i przy okazji utrwaliły wiadomości zdobyte w trakcie zajęć.
  • Podczas zwiedzania dzieci przeniosły się do świata legend i baśni dzięki spotkaniu ze znanym im Skarbnikiem.
  • Wycieczka pomogła również w wypracowaniu umiejętności działania w grupie, a także rozbudziła wyobraźnię i kreatywność dzieci.

 

Dorota Janas