Konkursy (biblioteka)

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
„Strofy dla mojej Ojczyzny”

Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

Temat przewodni: wiersz o tematyce patriotycznej (np. nawiązujący do odzyskania niepodległości w 1918r. lub sławiący piękno, siłę naszej ojczyzny, wyrażający miłość do Polski)

1.Cele konkursu:

• rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa,
  • kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości,
  • odkrywanie i rozwijanie uzdolnień polonistycznych,
  • promowanie talentów recytatorskich,
  • wzbogacanie biernego i czynnego słownictwa,
  • popularyzacja literatury pięknej,
  • kształtowanie postaw patriotycznych.

2.Warunki uczestnictwa

Szkolny konkurs recytatorski „Strofy dla mojej Ojczyzny” adresowany jest do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

3.Zasady i przebieg konkursu

Konkurs składa się z dwóch etapów:

• klasowy – wszyscy chętni uczniowie przygotowują wybrany tekst poetycki
    o tematyce patriotycznej, który deklamują na forum klasy. Nauczyciel wybiera maksymalnie trzy najlepsze prezentacje utworu i kwalifikuje je do etapu szkolnego,
  • szkolny – uczniowie prezentują wybrany przez siebie utwór w finale konkursu, który odbędzie się w bibliotece szkolnej.

Czas występu nie może przekroczyć 5 minut.

4.Kryteria oceny recytacji:

• wybór utworu w kontekście tematu konkursu,
  • opanowanie pamięciowe utworu,
  • trafność interpretacji głosowej (logiczne akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza),
  • ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora, uzasadniony: gest sceniczny, element ruchu, strój, rekwizyt).

Wszyscy uczniowie etapu klasowego otrzymują oceny za recytację. Etap szkolny wyłania trzech laureatów na każdym poziomie wiekowym    (klasy I – III, klasy IV – VIII). Przewidywane są również wyróżnienia.

5.Terminy

do 5 listopada 2018r. – wyłonienie laureatów etapu klasowego i zgłoszenie uczestników do biblioteki
14 listopada 2018r. – rozstrzygnięcie szkolnego etapu konkursu klas I – III
15 listopada 2018r. – rozstrzygnięcie szkolnego etapu konkursu klas IV – VIII

6.Ocena i nagrody

W składzie jury zasiądą: dyrektor szkoły, nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciel j. polskiego.

Laureaci I, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie wiedzy o historii Polski pod hasłem „Rodzinny Quiz Niepodległościowy”.
Test rozwiązujemy w domu, a w poszukiwania odpowiedzi na pytania konkursowe może włączyć się cała rodzina.
Rozwiązania prosimy zapisać na kartkach (podpisanych imieniem i nazwiskiem , z podaniem klasy) i dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 15 listopada.
Spośród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy dwie karty, a ich autorzy otrzymają nagrody książkowe.

„Rodzinny Quiz Niepodległościowy” kliknij