WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W ŚWIETLICY

 

          Wtorkowy dzień 30 listopada 2021roku  upłynął w niecodziennej, magicznej atmosferze. Tego dnia wychowawcy świetlicy zaprosili uczniów do wspólnej zabawy andrzejkowej, pokazując w ten sposób zwyczaje kultywowane przez ich rodziców, dziadków i pradziadków. Do takich tradycji należą andrzejki, obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. W dawnych czasach andrzejki były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z wielką powagą.  Spośród wielu andrzejkowych wróżb do naszych czasów przetrwały dwie najważniejsze. Pierwsza to przestawianie butów-dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg najwcześniej wyjdzie za mąż. Druga to lanie wosku przez dziurkę od klucza. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak kiedyś. Wróżenie to przede wszystkim dobra zabawa, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie przebywający w tym czasie w świetlicy. Wspólnie losowano karty z zawodami, wybierano imię z serca, losowano szczęśliwą liczbę, rzucano trzema kostkami do gry, wybierano przedmioty ukryte pod odwróconymi kubeczkami. Na koniec przekładano buty za próg.  Wszyscy wspaniale się bawili. Mamy nadzieję, że ten dzień dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

 

                                                                               Nauczyciele świetlicy