DOMOWA ŚWIETLICA – ozdoby choinkowe

 

Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki.

Domowa świetlica  przedstawia prosty sposób na samodzielne wykonanie ozdoby choinkowej. Będzie to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, która krok po kroku pomoże ci w ich wykonaniu.

 

Ciekawostki

Jaka jest symbolika ozdób choinkowych?

Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku świątecznym wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach choinki umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji świątecznych wieszane są na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każda z ozdób ma swoją własną symbolikę:

 

  • Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
  • Orzechy na choince: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  • Łańcuchy choinkowe: wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  • Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

źródło tekstu  muratordom.pl

 

Etapy powstawania ozdoby choinkowej (krok po kroku) prezentuje Paulina Kapołka (zobacz ….)