Polscy żołnierze w obronie wolnego świata 1939-1940

 
30 kwietnia 2021 r. wojewódzka komisja konkursowa Kuratorium w Krakowie, opublikowała listę laureatów i finalistów konkursu „Polscy żołnierze w obronie wolnego świata 1939-1940” dla małopolskich szkół podstawowych. Tytuł finalistów uzyskało dwóch uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie: Adrian Bębenek (kl. 8D) i Wiktor Tomasik (kl. 8C). Jesienią roku szkolnego 2020/2021 celująco napisali test sprawdzający tematyczną wiedzę. Osiągnięty wynik dał im przepustkę do kolejnego etapu konkursu, którym było napisanie historycznego eseju. Adrian przygotował pracę nt. sportowców krakowskiej Wisły którzy walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (tytuł pracy: „Wiślacy w obronie wolnego świata 1939-1940”, natomiast Wiktor na podstawie pamiętnika przedstawił wojenne losy Eugeniusza Zakrzewskiego z Nowego Sącza. Obydwie prace zostały przez komisje ocenione bardzo wysoko, co pozwoliło zakwalifikować się do wojewódzkiego finału, który odbył się w siedzibie Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przy ul. Dunajewskiego. Finaliści walcząc o tytuł laureata musieli zmierzyć się ustnie z ogniem pytań komisji konkursowej na temat konkursu i swojej pracy.
Opiekunem merytorycznym uczniów był mgr Piotr Kazana, nauczyciel historii w naszej szkole, opiekun koła historycznego. Gratulujemy!