Relacja z wyjazdu do Karpackiej Troi

 Trzcinica – październik  2016

imag0238 

W ubiegłym miesiącu uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Podzieleni na dwie tury, udaliśmy się do Trzcinicy – maleńkiej miejscowości położonej na podkarpaciu w okolicach Jasła. Do tego miejsca przywiódł nas malowniczo położony skansen archeologiczny „Karpacka Troja”, który powstał na miejscu dawnego grodu z epoki brązu wzniesionego przez ludzi kultury Otomani-Füzesabone, oraz późniejszych Słowian.

 

Dzieje trzcinieckiego grodu zaczęły się już około 4100 lat temu, gdy grupa ludzi postanowiła osiedlić się na wzniesieniu górującym nad doliną rzeki Ropy niedaleko dzisiejszego Jasła.

            Ta nietypowa lekcja historii, podczas której nie tylko można było zobaczyć ale nawet dosłownie dotknąć i posmakować przeszłości, była podzielona na dwa elementy. Pierwszy z nich stanowiła lekcja muzealna opowiadająca o dziejach grodu oraz początków Słowian na ziemiach polskich Drugą część wyprawy wypełniły godzinne warsztaty garncarskie, podczas których, lepiliśmy naczynia z gliny na wzór tych odnalezionych w Trzcinicy. Efekty pracy uczniów zostały starannie wypalone w specjalistycznym garncarskim piecu i wysłane do naszej szkoły.  Całość dopełniła projekcja filmu dokumentalnego na temat dziejów osady, w której się znajdowaliśmy. Po godzinach pełnych wrażeń, wracaliśmy do Skawiny zmęczeni i oczywiście zadowoleni, zarówno z atrakcji jak i przepięknej pogody, która dwukrotnie nas nie zawiodła. Zapraszamy do oglądania galerii z wycieczki do Karpackiej Troi.

            Dziękujemy pracownikom Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” za ciepłe i miłe przyjęcie naszych dwóch grup.

 

mgr Piotr Kazana,
nauczyciel historii

            Zobacz zdjęcia w galerii.