WYCHOWANIE DO WARTOŚCI

 

      W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny jednym z naszych głównych zamierzeń  wychowawczych i dydaktycznych jest wprowadzanie uczniów w świat wartości. W tym celu zespół wychowawczo – profilaktyczny wybrał 10 wartości, które będą w tym roku  priorytetowe. Wybrana w danym miesiącu wartość będzie realizowana z uczniami głównie  na godzinach wychowawczych, ale wartości te pojawią się również na języku polskim, historii, wiedzy o społeczeństwie, religii czy wychowaniu fizycznym. Celem tych działań jest motywowanie dzieci do wyboru odpowiednich wartości i wskazywanie im wzorców postępowania w życiu.

 

 

STYCZEŃ – UCZCIWOŚĆ

Czy warto być uczciwym? A może dziś uczciwe zachowanie jest dla naiwnych, którzy nic nie zyskują na swoim postępowaniu? Postarajmy się jednak udowodnić, że przestrzeganie zasad się opłaca.

  1. Uczciwość to mniej stresu – zawsze przecież będziesz się zastanawiać, czy ktoś nie odkryje twojej nieuczciwości, musisz wymyślać, kombinować. Same nerwy.
  2. Uczciwość to mniej wstydu – bo kiedy kłamstwo wyjdzie na jaw, będziesz musiał skonfrontować się z oszukaną osobą. Postępując uczciwie, możemy bez wstydu spojrzeć na siebie w lustrze.
  3. Uczciwość to więcej prawdziwych przyjaciół – takich, przed którymi nie masz tajemnic, wobec których nie masz wyrzutów sumienia, którzy docenią twój charakter.
  4. Uczciwość to zaufanie ze strony innych – może opowiadając o tym, jak sprytnie wybrnąłeś z jakiejś sytuacji, ściągnąłeś podczas sprawdzianu, spisałeś pracę z internetu, jednak nie zyskujesz uznania innych, a dajesz sygnał, że jesteś nieuczciwa i raczej nie można ci zaufać…
  5. Uczciwość to odwaga – aby być uczciwym, trzeba być odważnym. Trudniej jest przyznać się do błędu niż wymyślić wymówkę, trudniej jest zdobyć ocenę dzięki własnej pracy, a nie spisywaniu, korzystaniu z pracy innych. Nieuczciwie postępują tylko słabi.
  6. Uczciwość to wolność – wolność od udawania kogoś, kim nie jesteś, uśmiechania się do ludzi, których nie lubisz, posiadania czegoś, co sobie przywłaszczyłeś, wolność od poczucia winy. Będąc uczciwy wobec świata, będziesz uczciwy wobec siebie.

 

 

GRUDZIEŃ – EMPATIA

Czy w dzisiejszym świecie potrafimy dbać nie tylko o własne potrzeby, ale też przypatrzeć się uważnie drugiej osobie, wczuć się w jej sytuację, w tym problemy i troski, zrozumieć ją? Tym właśnie jest EMPATIA. To odwrotność egocentryzmu, tak częstej dzisiaj cechy. Właśnie tą ważną wartością EMPATIĄ zajmiemy się w tym miesiącu. Od empatii – współodczuwania, zrozumienia, bliska już droga do naturalnego pomagania innym. Nie tylko brania od kogoś, ale też dawania. Co można innym ofiarować, gdy zrozumiemy już  ich potrzeby? Zwykły uśmiech, dobre słowo, swój czas, pomoc materialną. Co nam to da? Jak powiedział pisarz L. Bromfield „Człowiek jest szczęśliwy proporcjonalnie do tego, co daje. Czasami myślę, że nie ma znaczenia, co się daje: wystarczy dawać. Liczy się to, co dajemy z nas samych”. Porozmawiajcie więc z rodzicami, wychowawcami, kolegami o empatii, zrozumieniu ludzi wokół nas  i ofiarowaniu im tego, czego akurat potrzebują.

 

 

LISTOPAD – WOLNOŚĆ

Słowo „wolność”  definiowane jest w „Słowniku języka polskiego PWN” jako:

  1. «niezależność jednego państwa od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych»
  2. «możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą»
  3. «życie poza więzieniem, zamknięciem»

W każdym rozumieniu tego słowa WOLNOŚĆ jest wartością ogromnie ważną. Jednak w listopadzie będziemy upamiętniać i honorować ją szczególnie  w kontekście historycznym. 11 listopada to dzień szczególny dla naszego kraju. Świętujemy wtedy odzyskanie niepodległości, WOLNOŚCI, którą Polacy wywalczyli po 123 latach niewoli. W tym dniu odbędą się uroczystości państwowe. Ale pamiętajcie, że liczą się też mniejsze, a równie ważne oznaki uczczenia tego święta w Naszych domach: wywieszenie flagi, odśpiewanie hymnu państwowego, rozmowa z rodzicami i nauczycielami o trudnej historii naszego kraju. I o ważnej roli WOLNOŚCI – w każdym rozumieniu tego słowa.

 

PAŹDZIERNIK – ZDROWIE

Na pierwszy w pełni jesienny miesiąc zaplanowana została wartość, jaką jest dbałość o własne ZDROWIE. Realizacja tej wartości nakierowana będzie na zadania związane z hartowaniem organizmu, właściwym odżywianiem, aktywnym spędzaniem wolnego czasu, odpowiednim planowaniem nauki czy unikaniem używek. Klasy i ich wychowawcy dokonują indywidualnie wyboru zagadnień i sposobu ich realizacji. Należy przy tym zauważyć, że wartość ZDROWIE cały czas idzie w parze z wartością BEZPIECZEŃSTWO.

 

WRZESIEŃ – BEZPIECZEŃSTWO

Za nami już realizacja działań związanych z pierwszą wybraną wartością – BEZPIECZEŃSTWEM. Niewątpliwie w obecnych trudnych czasach to jedna z najważniejszych wartości, jaką należy kierować się w życiu. Uczniowie na początku roku poznali zasady bezpieczeństwa związane z zapobieganiem COVID -19. Przypomnieli sobie regulaminy obowiązujące w szkole, opracowali kodeksy zachowań rówieśniczych  – serdecznych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Uczyliśmy się przez cały ten miesiąc, jak uczyć się, pracować i spędzać ze sobą czas efektywnie, miło i …  BEZPIECZNIE!

 

 

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie internetowej są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z przeglądania. Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij