NIEZYKŁA WYPRAWA DO SOLILANDII
25 października 2021r. uczniowie klas 2a i 2b w ramach programu „Odkrywamy Małopolskę” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego wyjechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. W tym dniu przenieśli klasę lekcyjną głęboko pod ziemię, a zajęcia szkolne zamienili na wesołą wędrówkę solnymi korytarzami.
Zajęcia były podzielone na kilka etapów:
- spotkanie z przewodnikiem, który opowiedział nam o historii kopalni i pracy górników
- wykonywanie wyznaczonych zadań (szukanie Soliludka, solona, śladów solizaura, pierścienia św. Kingi )
- przejście z Soliludkiem trasą turystyczna, podczas której dzieci poznały wielickie legendy, podziwiały rzeźby solne i Kaplicę św. Kingi, wykonały wspólne pamiątkowe zdjęcia, dowiedziały się mnóstwo ciekawostek na temat bogactw naturalnych
- zabawy i konkursy w znakomitym towarzystwie „Ducha Kopalni”, zakończone otrzymaniem pamiątkowych dyplomów
Po trudach wędrówki uczniowie zjedli obiad w podziemnej restauracji i wyjechali windą na powierzchnię ziemi.
Następnie udali się do Tężni Solankowej, gdzie uwalniająca się naturalna mgła solna dodała im energii i wspomogła budowanie odporności organizmu, mogli również podziwiać panoramę miasta z wieży widokowej.
Pobyt w Wieliczce pozostawił nie tylko miłe wspomnienia i moc wrażeń, ale także pozwolił uczniom na: poczucie przynależności do własnego regionu, zdobycie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego.
Dzięki takim zajęciom dostosowanym do podstawy programowej uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności interaktywnych- współzawodnictwa, wykorzystania teoretycznych informacji w praktyce, selekcjonowania wiedzy itp. Program wycieczki obejmował obszary z zakresu edukacji: polonistycznej, regionalnej, przyrodniczej, historycznej i zdrowotnej. Stosowano różne metody pracy np. pogadanka, rozmowa, praca w grupach, praca z materiałem źródłowym (ekspozycja muzealna), prezentacja multimedialna.
Po podziemnej lekcji dzieci wiedzą jak zachować się w miejscach o zaostrzanych zasadach bezpieczeństwa, potrafią scharakteryzować pracę górnika, obserwować zjawiska i procesy przyrodnicze i opowiadać o nich, znają legendy wielickie, bogactwa naturalne naszego kraju, rozpoznają sygnały alarmowe.
Wycieczka do Wieliczki połączyła fascynująca przygodę z wartościową lekcją.
Małgorzata Leśniak